LONDÝN, BRATISLAVA. Sú nezamestnaní, celé dni prakticky nič nerobia. No žijú v tých najluxusnejších častiach Londýna, vo vilách, na ktoré si bežný človek nenašetrí.
Nemajú pritom bohatých rodičov, domy si nekúpili, len ich našli opustené a jednoducho sa do nich nasťahovali. Bez platenia nájomného, bez súhlasu majiteľa, ktorý je často neznámy.
Pre squatterov v Anglicku a Walese sa však život v sobotu skomplikoval. Začal totiž platiť zákon, ktorý obsadzovanie cudzích nehnuteľností zakazuje. Až doteraz to totiž nebolo trestným činom.
Mesiace stresu
Skúsenosť so squattermi má aj Londýnčan Hugh White. Keď sa vrátil z nemocnice, mal doma nových nájomníkov.
Fakty
Squattovanie
Je to obsadenie domov ľuďmi, ktorí ich nevlastnia. Väčšinou ide o domy, ktoré dlho chátrajú, často je majiteľ neznámy. Na Slovensku nie je squattovanie veľmi rozšírené.
„Bolo to hrozné. Kým som ich odtiaľ dostal, ubehli tri alebo štyri mesiace,“ posťažoval sa BBC. Nestálo ho to len nervy, neželaní hostia mu dom aj poškodili, takže musel platiť jeho opravu.
Podľa ministra pre bývanie Granta Shappsa to majiteľov domov často stojí niekoľko tisíc libier. Preto sa rozhodol navrhnúť zmenu zákona.
„Squatteri už nebudú mať žiadne práva. Zákon bude jednoznačný: vstup do nehnuteľnosti s úmyslom squattovania bude trestným činom,“ vyhlásil.
Po novom stačí prípad nahlásiť polícii a nelegálnym hosťom hrozí pokuta alebo polročné väzenie.
Kľúčový je zámer obsadiť cudziu nehnuteľnosť. Zákon nebude trestať ľudí, ktorí meškajú s platením nájomného alebo ostávajú v dome po uplynutí nájomnej zmluvy.
Aktivisti však upozorňujú na to, že väčšina squatterov si tento život nevybrala dobrovoľne. Aj keď si ich ľudia často spájajú s anarchistickými skupinami, ktoré chcú týmto spôsobom ukázať odpor proti spoločnosti, väčšina squatterov sú bezdomovci, čo nemajú kam ísť. A to zákon nezmení.
Nerieši príčinu
„Vláda by sa mala najprv zaoberať príčinou, prečo ľudia squattujú. Mala by im pomôcť a nie ich trestať,“ povedala podľa BBC Leslie Morphyová z charitatívnej organizácie Crisis. Tá pomáha ľuďom na ulici.
Nový zákon podľa nej nezmení nič na „dôvodoch, prečo ľudia v núdzi squattujú – na tom, že nemajú domov a krajine chýbajú dostupné byty“. Ľudia len opustia budovy a začnú prespávať na ulici.
Aj vláda priznáva, že zákonom tieto problémy nerieši, na pomoc ľuďom bez domov však vraj dáva dosť peňazí. Teraz sa sústreďuje na pomoc majiteľom nehnuteľností.
Podľa nového zákona začala polícia konať. V pondelok vyprázdnila obsadenú budovu v Brightone, pričom zatkla troch ľudí, čo v nej žili.
Pražskú Miladu vyprázdnili
Vo vile robili squatteri festivaly. Ich psy však napádali zvieratá v zoologickej záhrade.
PRAHA, BRATISLAVA. Milada je vila v Prahe, ktorá patrí českému ministerstvu školstva. Opustená je od roku 1988, o desať rokov neskôr sa do nej nasťahovali squatteri. A v roku 2009 sa stala symbolom boja proti squatterom v Česku.
Tí si tam spravili niečo ako kultúrne centrum. Organizovali koncerty, čítačky či premietania. Zároveň však chovali psy, ktoré útočili na zvieratá v neďalekej zoologickej záhrade. Aj preto sa verejná mienka obrátila proti nim.
Výzvy na opustenie budovy squatteri dlho odmietali, až prišlo k zákroku v júli 2009. Bezpečnostná služba vtedy vtrhla do objektu, vyhadzovala majetok na ulicu, niekoľko squatterov sa opevnilo na streche.
Pri zrážkach sa zranili policajti aj squatteri. Vila je teraz prázdna, no naďalej chátra, lebo nie sú peniaze na jej opravu.
Matúš Krčmárik