Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
PRAHA, BRATISLAVA. Vláda rozpočtovej zodpovednosti, ako sa kabinet Petra Nečasa sám označoval pri svojom vzniku pred dvoma rokmi, má šancu ukázať, či to so skresaním deficitu myslí vážne. Paradoxne, práve preto opäť hrozí jeho pád.
Jedným z východísk budúcoročného rozpočtu je totiž aj zvýšenie DPH na 15 a 21 percent a vyššie dane pre najbohatších. Nepopulárne opatrenie navrhuje ministerstvo financií pod vedením Miroslava Kalouska z TOP 09.
Návrh neprešiel Senátom, vrátil sa preto do Poslaneckej snemovne. Kým podporu svojich poslancov má Kalousek istú, problém robia členovia najsilnejšej koaličnej strany ODS.
Fakty
Vláda v ohrození
- Balíček zákonov podporuje len 95 poslancov, na jeho prijatie potrebuje vláda 101 hlasov. Ak by ODS udržala jednotu, mala by ich.
- K vládnym poslancom sa pridal aj Milan Šťovíček z Vecí verejných.
- Naopak proti nemu je ČSSD, komunisti, nezaradení poslkanci aj šiesti poslanci ODS.
Šťovíček nestačí
Vláda má v dvestočlennom parlamente len sto poslancov, kľúčovým stoprvým by mohol byť poslanec bývalej koaličnej strany Veci verejné Milan Šťovíček. Chce hlasovať za, aj keď jeho strana mu za to pohrozila vylúčením.
Nemusí to však stačiť, proti zákonu sú totiž až šiesti poslanci ODS, medzi nimi aj bývalý šéf jej poslaneckého klubu Petr Tluchoř.
Neúspech si Nečas nemôže dovoliť. Ak zákon neprejde, vráti ho do Poslaneckej snemovne, tentoraz spolu s hlasovaním o dôvere vláde.
Podporuje ho v tom aj Kalousek, odmieta, aby schodok rozpočtu prekročil plánovaných sto miliónov korún.
Zodpovednosť za pád vlády však Tluchoř odmieta, hovorí, že vláda môže pokračovať ďalej. „To, že neprejde zlý zákon, nemusí znamenať pád vlády. Ak tak nerozhodne premiér,“ vyhlásil.
Tvrdí, že v skutočnosti nikto z poslancov ODS nepovažuje balíček zákonov za správny, no nechcú položiť vládu. Sám presadzuje jednotnú sadzbu DPH vo výške 17,5 percenta.
Otázne je, čo sa stane, keď vláda zákon do snemovne vráti. Zrejme opäť nebude mať dosť poslancov, hoci môže počítať s jedným navyše.
Zabudnuté reštitúcie
Je ním Pavel Bém, kontroverzný bývalý starosta Prahy, ktorému pre podozrenie z korupcie pozastavili členstvo v strane a vylúčili ho z klubu. Teraz bude hlasovať proti zákonu, no keď pôjde o osud vlády, bude za.
„Akákoľvek iná alternatíva ako táto vláda je pre mňa neprijateľná,“ povedal podľa iDNES.cz. Portál však dodáva, že jeho motivácia môže byť aj iná – pád vlády by totiž zrejme znamenal aj predčasné voľby, teda koniec jeho pôsobenia v snemovni. Podobne by mohli uvažovať aj iní poslanci, najmä z Vecí verejných.
V tieni zvyšovania daní ostal ďalší sporný zákon o cirkevných reštitúciách, podľa ktorého vláda cirkvám vráti majetok a dá finančnú náhradu vo výške 134 miliárd korún (5,3 miliardy eur).
Senát, kde má väčšinu ľavica, zákon vrátil do snemovne, no tam by mal prejsť. K potrebným „stojednotke“ podobne ako pri daniach prispeje Šťovíček.