ŽENEVA. Sýrsky prezident Baššár Asad prisľúbil v utorok šéfovi Červeného kríža Petrovi Maurerovi, že dovolí rozšírenie humanitárnych operácií vo vojnou zmietanej krajine.
Maurer rokoval so sýrskym lídrom 45 minút, pričom hovorili najmä o zlepšení dodávok pomoci civilistom a obnovení návštev väzníc, ktoré nepokračujú od mája.
Šéf Červeného kríža zdôraznil potrebu rýchleho prístupu k zdravotnej starostlivosti pre zranených a urýchlenia importu zdravotníckych potrieb, potravín a vybavenia na opravu vodovodných systémov.
S opozíciou sa nestretne
"Prezident Asad odpovedal na naše požiadavky pozitívnymi prísľubmi," uviedol hovorca Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK) Hicham Hassan.
Sýrska televízia zas citovala Asada, ktorý podľa nej na stretnutí s Maurerom "privítal prácu, ktorú MVČK vykonáva na sýrskom území, pokiaľ tak robí nezávislým a neutrálnym spôsobom".
Maurer sa tiež stretol so zástupcami Sýrskeho arabského Červeného polmesiaca (SARC), hlavného partnera Červeného kríža v krajine.
Maurer sa stal šéfom medzinárodnej organizácie 1. júla, keď v prestížnej funkcii nahradil Jakoba Kellenbergera.
V Sýrii ostane do štvrtku, v jeho oficiálnom programe však nefigurujú rokovania so žiadnymi predstaviteľmi sýrskej opozície ani ozbrojených zložiek bojujúcich proti Asadovej armáde.
V auguste opustilo Sýriu 103-tisíc utečencov
Odhaduje sa, že od vypuknutia protivládneho povstania v Sýrii v marci 2011 zomrelo viac ako 26-tisíc ľudí. Napriek zložitej situácii sa MVČK v spolupráci so SARC podarilo zabezpečiť potraviny pre 180-tisíc ľudí v najpostihnutejších častiach krajiny.
Od začiatku roka obe organizácie pomohli zabezpečiť prístup k čistej vode pre pol milióna ľudí, uviedol MVČK.
Stotritisíc utečencov opustilo v auguste Sýriu, čo je najviac za mesiac od začiatku povstania proti režimu prezidenta Bašára Asada. Informoval o tom dnes Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).
Jeho hovorkyňa Melissa Flemingová uviedla v Ženeve, že nárast počtu osôb hľadajúcich azyl v susedných krajinách znamená, že k 2. septembru bolo už celkovo registrovaných alebo čakajúcich na registráciu UNHCR 235-tisíc sýrskych utečencov. Označila to za "ohromujúce číslo".
Ďalších 8000 ľudí čaká na hraniciach s Tureckom.
Podľa aktivistov bolo zabitých v auguste približne päťtisíc ľudí. Je to najkrvavejšia bilancia počas 17-mesačného povstania a trikrát vyššia ako mesačný priemer.
Detský fond OSN (UNICEF) informoval, že len počas minulého týždňa prišlo o život 1600 ľudí, čo bolo doteraz najviac za týždeň.
Opozičný líder vyzval na "Marshallov plán" pre Sýriu
Šéf najväčšej sýrskej opozičnej skupiny vyzval dnes na rozsiahly program pomoci, ktorý by pomohol obnoviť jeho krajinu, keď padne režim prezidenta Bašára Asada. Varoval tiež, že v prípade, ak nedôjde k ekonomickému rozvoju, otvorí to dvere extrémizmu.
Predseda Sýrskej národnej rady (SNC) Abdal Básit Sídá na stretnutí zástupcov sýrskej opozície a diplomatov, ktoré sa konalo v Berlíne, povedal, že v prípade pádu Asadovej vlády bude Sýria potrebovať program podobný americkému plánu pomoci Európe po druhej svetovej vojne, známemu ako Marshallov plán.
Asadov režim podľa Sídu zdevastoval verejné financie a inštitúcie do takej miery, že Sýria sa pri obnove po konflikte nebude môcť bezprostredne spoliehať na príjmy z ropy a dane.
Stretnutie pracovnej skupiny pre ekonomickú obnovu Sýrie, ktorej Nemecko predsedá spolu so Spojenými arabskými emirátmi, má za cieľ nájsť spôsoby, ako zabrániť kolapsu základných služieb a infraštruktúry a ako oživiť sýrske hospodárstvo po páde Asada.
Hostiteľ rozhovorov, nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle, uviedol, že hospodárska obnova a úspešná politická transformácia musia ísť ruka v ruke. Medzinárodné spoločenstvo vyzval, aby bolo pripravené poskytnúť Sýrii ekonomickú podporu.
Westerwelle však zdôraznil dôležitosť prekonania ďalšieho problému: nejednoty sýrskej opozície. Opozičné skupiny podľa neho naliehavo potrebujú spoločnú platformu.
"Ľudia v Sýrii musia vidieť, že existuje vierohodná alternatíva k režimu Bašára Asada," povedal Westerwelle s apelom, aby opozícia čo najrýchlejšie vytvorila "podmienky pre prechodnú vládu". Nezopakoval však výzvu francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda z minulého týždňa na to, aby sýrska opozícia sformovala dočasnú vládu už teraz.
"Dni režimu sú spočítané, o tom nemožno pochybovať. Prišiel o všetko oprávnenie zastupovať Sýrčanov, rozpadá sa zvnútra," vyhlásil Westerwelle.
"Na medzinárodnej úrovni je čoraz viac izolovaný. Drvivá väčšina krajín odmieta rozsiahle porušovanie ľudských práv. Pre Bašára Asada nie je žiadna budúcnosť v novej Sýrii," dodal s tým, že "medzinárodné spoločenstvo musí byť pripravené rýchlo pomôcť, keď príde čas".
Peking je stále proti ozbrojenému zásahu
Čína v utorok vyhlásila, že situácia v Sýrii sa zhoršuje, ale aj napriek tomu sa stále stavia proti akémukoľvek vonkajšiemu ozbrojenému zásahu v tejto blízkovýchodnej krajine. Čínske vyjadrenie prišlo pred návštevou americkej ministerky zahraničných vecí Hillary Clintonovej v Pekingu.
Politické riešenie je stále jediným spôsobom, ako sa môže Sýria dostať z krízy. Novinárom to na pravidelnom každodennom brífingu uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chung Lej.
"Vždy sme boli presvedčení, že jediným správnym spôsobom musí byť politické riešenie. V súčasnosti sa situácia zhoršuje, ale čím horšia je situácia, tým potrebnejšia je jednota," povedal hovorca.
Chung Lej zároveň zopakoval, že Čína je proti akémukoľvek použitiu chemických zbraní. "Čína sa neoblomne stavia proti akémukoľvek vývoju, výrobe či použitiu chemických zbraní," zdôraznil Chung Lej.
Peking už viackrát odsúdil prípadný plán, ktorý by obsahoval možnosť vonkajšieho zásahu v sýrskej kríze, a tiež plán, ktorý by zahŕňal "zmenu režimu".
Clintonová má pricestovať do Číny v priebehu utorka. Čína a Rusko vetovali navrhované rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktoré mali vyvinúť nátlak na sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Clintonová v júli vyzvala svetové veľmoci, aby ukázali Rusku aj Číne, že zaplatia za bránenie pokroku smerujúcemu k demokratickej premene v Sýrii, čo vyvolalo nahnevanú reakciu Pekingu.