Blagoevgrad 13. júna (TASR) - Negatívna predvolebná kampaň vedená oponentmi bulharského Národného hnutia za Simeona II. (NHS), považovaného za favorita nedeľňajších parlamentných volieb v krajine, sťaží možnosť vytvorenia povolebnej koalície. Vyhlásil to dnes bývalý bulharský kráľ Simeon II.
"Ak sme takí čierni, takí hrozní, takí strašní, neviem, či s nami ďalšie strany budú hovoriť," reagoval dnes v Blagoevgrade na krvilačnú kampaň namierenú proti NHS.
Naznačil tak, že vo veci povolebnej koalície zmenil stanovisko. Predtým pripúšťal možnú povolebnú koalíciu NHS s treťou najpočetnejšou stranou v parlamente, združujúcou bulharských Turkov - Hnutím za práva a slobody (MRF), aj so svojím najväčším volebným súperom, vládnucim Zväzom demokratických síl (SDS) premiéra Ivana Kostova.
MRF konštatovalo, že je pripravené vytvoriť koaličnú vládu, ale SDS začala v rozhlase a televízii kampaň proti Simeonovmu programu. Ten je založený na boji s rozšírenou korupciou, zvýšení dôchodkov a miezd, znížení štátnych výdavkov a prilákaní zahraničných investícií. Kostov nazval program NHS populistickým a vágnym, želaním, ktoré nemožno realizovať. V televíznom vystúpení v pondelok prirovnal plánovanú širokú koalíciu k situácii v susednom Macedónsku, kde sú "všetci pri moci, iba ľudia sú v opozícii".
Negatívna kampaň však bola kontraproduktívna, NHS v prieskumoch verejnej mienky vedie pred SDS o 10 percent.
Vládnuci SDS v utorok otvorene podporil aj prezident Petar Stojanov. "Program odstupujúcej vlády bol dobrý," uviedol na tlačovej konferencii. Nová vláda podľa jeho slov musí pokračovať v nastúpenej ceste k členstvu v NATO a EÚ.
Vláde premiéra Kostova sa po hospodárskej kríze v rokoch 1996-97 podarilo stabilizovať bulharskú ekonomiku uplatnením prísneho reštriktívneho programu Medzinárodného menového fondu (MMF). V krajine je však vysoká nezamestnanosť - dosahuje vyše 18 percent z ekonomicky aktívneho obyvateľstva, ktorá patrí k najvyšším v kandidátskych krajinách EÚ.
Počet obyvateľov Bulharska klesol z vyše deviatich miliónov v roku 1989 na súčasných 7,98 milióna v dôsledku poklesu pôrodnosti a vysokej emigrácii po páde komunizmu. Veľkým problémom tejto balkánskej krajiny je korupcia, hoci podľa Svetovej banky Bulharsko už "položilo základy trvalého hospodárskeho rastu". Hrubý domáci produkt dosiahol vlani 1459 dolárov na osobu.
Bulhari dúfajú, že ich bývalý kráľ zachráni pred chudobou. Neželajú si však návrat monarchie. Simeon II., ktorého komunistický režim vyhostil ako deväťročného z krajiny, žil dlhé roky v Madride, kde sa angažoval v rozličných podnikateľských aktivitách. Bulhari dúfajú, že využije v ich prospech svoje skúsenosti, ale aj obchodné kontakty.