PEKING, BRATISLAVA. Stalo sa to ešte v polovici marca. Luxusné ferrari brázdiace nočné ulice Pekingu zastavila nehoda, pri ktorej sa zranili dve mladé ženy a zomrel vodič.
Čínski cenzori v nasledujúcich dňoch zablokovali odkazy vedúce k nehode, čo znamenalo, že pre komunistickú stranu môže byť ohrozením.
A podľa najnovších informácii môže ísť o škandál, ktorý sa týka najužšieho vedenia strany.
Zlatá mládež
Vodičom bol totiž syn vysokopostaveného politika Ling Ťi-chua, ktorý bol až do tohto víkendu hlavou mocného Úradu ústredného výboru.
Ling sa mal navyše stať členom čínskeho politbyra, namiesto toho bol ale preradený na nižšiu pozíciu.
„Ústredné vedenie strany rozhodlo, že škandál okolo incidentu je príliš vážny na to, aby mohol byť Ling povýšený,“ cituje Reuters straníka na dôchodku.
Pre stranu je incident nepríjemný najmä z dvoch dôvodov. Dieťa významného straníka zničilo auto v hodnote 200 tisíc dolárov v krajine, kde sa priemerný ročný plat pohybuje na úrovni 7000 dolárov. Lingovho syna navyše našli nahého a s alkoholom v krvi.
Okázalý životný štýl zlatej čínskej mládeže sa dotýka aj korupcie – len z platu verejného úradníka sa drahé auto kúpiť nedá. Ako pripomína BBC, komunistická strana sa vždy chcela vyhnúť škandálom, ktoré ukazovali na privilegovaný život vládnucej elity.
Zahladzoval stopy
Viaceré indície navyše hovoria o cielenej manipulácii s vyšetrovaním incidentu.
Obeť nehody bola totiž podľa informácií denníka South China Morning Post zapísaná pod menom Ťia. To viedlo k špekuláciám, že ide o nemanželského syna iného významného funkcionára, Ťia Čching-lina.
„Existovali dohady, že išlo o úmyselný ťah na odvedenie pozornosti,“ píše denník. Ling sa k synovej smrti nikdy nepriznal.
To všetko sa deje v čase, keď sa odchádzajúci prezident Chu Ťin-tchao snaží upevniť svoj vplyv.
Blízky prezidentovi
Reuters píše, že práve Ling bol veľmi blízkym spojencom súčasného prezidenta. A ďalší škandál po nedávnej afére spojenej s iným straníkom, Po Si-Lajom, ktorého žena bola odsúdená za vraždu, môže ohroziť pokojnú výmenu moci v krajine.
K výmene na najvyšších miestach dochádza v Číne vždy raz za desať rokov. Za nástupcu Chu Ťin-tchaa sa považuje súčasný vicepremiér Si Ťin-pching.