Brusel 13. júna (TASR) - Americký prezident George W. Bush je napriek pokračujúcemu skepticizmu spojencov odhodlaný pokračovať v plánoch na vybudovanie protiraketového štítu a porušiť kvôli nemu aj rusko-americkú Zmluvu o protiraketovej obrane (ABM) z roku 1972.
Bush musel dnes počas prvej návštevy v bruselskom sídle aliancie čeliť skepticizmu svojich spojencov v NATO voči plánom Washingtonu na vybudovanie národného protiraketového systému (NMD), lídri členských štátov aliancie sa však zhodli, že musia zmeniť pohľad na nové hrozby, ktorým čelia v 21. storočí.
"Západné demokracie musia skúmať nové obranné možnosti, ako nahradiť zastarané dohody o kontrole zbrojenia z čias studenej vojny, a zaoberať sa novými bezpečnostnými hrozbami," apeloval prezident Bush na svojich partnerov z 18 spojeneckých krajín.
Americký prezident trval na tom, že vlády členských krajín musia konať teraz a hneď s cieľom zabrániť prípadnému teroristickému vydieraniu zo strany nestabilných režimov.
"Nežiadame spojencov, aby sa podpísali pod špecifický (protiraketový) systém. Žiadame spojencov a Rusko, aby rozmýšľali inak v období po studenej vojne," zdôrazňoval Bush. Potvrdil, že Washington je odhodlaný odstúpiť od zmluvy ABM z roku 1972, aby mohol preskúmať "všetky možnosti".
"Zmluva je produktom studenej vojny. Boli časy, keď boli USA a Rusko veľkými nepriateľmi. Teraz je potrebné odložiť zmluvu ABM bokom," vyhlásil Bush s tým, že sa tak stane len po dôsledných konzultáciách so spojencami v rámci NATO a Ruskom.
Hoci skepticizmus spojencov sa Bushovi prekonať zatiaľ nepodarilo, americký prezident si pochvaľoval pokrok správnym smerom. "NATO spustilo veľký proces premýšľania o výzvach, ktorým čelíme, a najlepších prostriedkoch, ako ich riešiť," konštatoval generálny tajomník aliancie George Robertson. Washington podľa neho zabezpečí, že do úvahy sa budú brať záujmy všetkých spojencov.
Hoci spojenci sa zhodli na potrebe zaoberať sa novými nebezpečenstvami, Nemecko a Francúzsko vyzvali prezidenta Busha, aby nenarušil desaťročia budovanú bezpečnostnú architektúru Európy, ktorej súčasťou je zmluva ABM. Francúzsky prezident Jacques Chirac Bushovi veľmi jasne dal najavo postoj Paríža - Francúzsko je pripravené o NMD diskutovať, ale za jednu z priorít považuje zachovanie strategickej rovnováhy, ktorej pilierom je práve ABM.
Nemecký kancelár Gerhard Schröder zasa zdôraznil, že základnými prvkami bezpečnostného úsilia Západu musí ostať odzbrojenie, kontrola zbrojenia a nešírenie zbraní.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed