Pre ďalší vývoj v Európe považuje šéf slovenskej diplomacie za kľúčové dva princípy - zodpovednosť a solidaritu.
BRATISLAVA. Podľa podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka sa model s jednou menou a viacerými fiškálnymi politikami neosvedčil a je potrebné hľadať nový, lepší variant.
Šéf slovenskej diplomacie to v nedeľu uviedol vo svojom vystúpení na Bledskom strategickom fóre. V tom sa zameral najmä na aktuálnu krízu v eurozóne a možné východiská z nej. "Situácia je vážna, zďaleka však nie beznádejná," uviedol.
Lajčák vystúpil na Bledskom strategickom fóre v hlavnom paneli s názvom Európa a meniaci sa globálny poriadok.
Spolu s Lajčákom sa v ňom prezentovali aj generálny tajomník Organizácie pre spoluprácu a rozvoj (OECD) Angel Gurria, prezident Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD) Suma Chakrabarti a eurokomisár pre životné prostredie Janez Potočník.
Súčasnú krízu vníma ako krízu dôvery v naše schopnosti a rovnako ako stratu dôvery trhov. Zároveň zdôraznil, že Slovensko sa nachádza v jadre európskej integrácie využívajúc euro ako domácu menu, čo je dôležitým stimulom pre zahraničných investorov.
Pre ďalší vývoj v Európe považuje za kľúčové dva princípy - zodpovednosť a solidaritu.
Za jednu z možných východísk z krízy označil vytvorenie bankovej únie. Dôležitým faktorom v súčasnom období je úspora finančných prostriedkov.
Za možný spôsob ich získania je podľa šéfa slovenskej diplomacie aj liberalizácia svetového obchodu, kde ako príklad uviedol nedávny vstup Ruska do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a s tým súvisiace zrušenie colných bariér.
Minister Lajčák zdôraznil, že je potrebné mať realistické očakávania. Zároveň apeloval na potrebu silnejšej Európy.
Štáty EÚ podľa neho nemôžu uspieť v globálnej súťaži ak pôjdu sami za seba, ale uspieť môžu ako silný tím. Minister kladie dôraz aj na oblasť zahraničnej politiky a obrany.
"Potrebujeme silných lídrov, ktorí povedú Európu k ďalšiemu napredovaniu," zdôraznil šéf slovenskej diplomacie s dôvetkom, že silná a jednotná Európa je dôležitá nielen pre nás, ale aj pre širšie medzinárodné spoločenstvo.