Agentúrny text sme o 19:28 nahradili autorským článkom SME.
BUDAPEŠŤ, PRAHA. Omilostenie azerbajdžanského vojaka, ktorý zavraždil arménskeho dôstojníka, vyvolalo pobúrenie nielen v Arménsku. Šokovaný Jerevan ihneď prerušil diplomatické styky s Maďarskom.
Občania protestujú na uliciach arménskych miest. V Jerevane spálili pred maďarským konzulátom maďarskú vlajku.
Vydali vraha
Fakty
Ramil Safarov
ako účastník kurzu angličtiny v rámci Partnerstva za mier vo februári 2004 na internáte v Budapešti sekerou zabil arménskeho kolegu z kurzu Gurgena Margariana, tvrdil, že ho provokoval a zneuctil azerbajdžanské národné symboly , v roku 2007 dostal doživotie .
Práve Budapešť totiž Azerbajdžancom ich občana Ramila Safarova, odsúdeného v roku 2006 maďarským súdom za vraždu Arména na doživotie, v piatok vydala.
Cez víkend vyjadrili krajné znepokojenie i Spojené štáty. Upozornili, že v oblasti je už tak dlhodobo napätá situácia pre azerbajdžansko-arménsky spor o Náhorný Karabach, a teraz sa môže ešte zhoršiť. Maďarsko by podľa Washingtonu malo objasniť, prečo Safarova vydalo.
Maďari sa však od začiatku bránia tým, že Baku im sľúbilo uväzniť odsúdeného, ktorý podľa maďarského súdu nemôže žiadať o milosť skôr než za 30 rokov.
Lenže hneď po návrate väzňa Safarova vydal azerbajdžanský prezident Ilcham Alijev špeciálny výnos, ktorým mu daroval slobodu.
Podľa azerbajdžanských médií sa dokonca Safarov vracia do armády, kde v minulosti slúžil, a bol povýšený na majora. Nezávislé zdroje uvádzajú, že
Maďarsko vyhovelo prosbe Baku z finančných dôvodov: Azerbajdžan zakúpil maďarské štátne obligácie za tri miliardy eur.
Vo vojnovom stave
Baku sa bráni. Hovorca prezidentskej administratívy Fuad Aleskerov vyhlásil, že mu „bola udelená milosť v súlade s ústavou a zákonmi Azerbajdžanu vzhľadom na ustanovenie Konvencie o odovzdaní odsúdených osôb“.
V Jerevane však vidia vec inak.
Zástupca šéfa parlamentu Eduard Šarmazanov vyhlásil, že je to „svedectvo toho, že v Azerbajdžane je politika nenávisti proti Arménom štátnou politikou“. Maďarov Jerevan obvinil z toho, že tolerujú „etnickú vraždu“.
Safarov spoznal v roku 2004 Arména Gurgena Markariana v Maďarsku v rámci programu NATO Partnerstvo pre mier. Pred súdom sa priznal, že ho v spánku zabil sekerou.
Arménsko a Azerbajdžan sú stále vo vojnovom stave. Vojna o Náhorný Karabach sa skončila víťazstvom Arménska a časť Azerbajdžanu je Arménmi dodnes okupovaná. Baku a Jerevan spolu nemajú diplomatické styky.
Autor: Agentúra Epicentrum