V Únii má povinnú vojenčinu len pár štátov.
VIEDEŇ, BRATISLAVA. Na vojenskej základni v Rakúsku nabral prvé svaly legendárny predstaviteľ Terminátora Arnold Schwarzenegger.
Nasledovníkov však možno už mať nebude. O tom, či sa zruší povinná vojenská služba, rozhodnú Rakúšania v januárovom referende.
Výsledok nie je istý
Na vojenčinu v Rakúsku si Schwarzenegger nedávno v dokumentárnom filme nostalgicky zaspomínal. Posielali ho vraj za priestupky pričasto do kuchyne škrabať zemiaky a on tam pojedol všetko mäso, čo videl, vďaka čomu nabral vyše desať kíl svalovej hmoty.
Vojenčina v EÚ
Povinné odvody
- Povinná vojenská služba je ešte v šiestich z 27 krajín Únie.
- V Estónsku trvá 8 mesiacov, v Rakúsku 6, vo Fínsku 6, v Grécku 12, na Cypre 26 mesiacov.
- V Dánsku brancov na 4 mesiace služby určuje žreb.
- Nemecko službu zrušilo vlani, Slovensko v roku 2006.
Spomienky na vojenčinu, ktorá u našich susedov trvá pol roka, však nemá každý také idylické.
Politici pravice a ľavice vo vládnucej koalícii sa na budúcnosti brannej povinnosti nevedeli dohodnúť dva roky, a tak sa nakoniec zhodli, že rozhodnú občania.
Neutrálne Rakúsko je jednou z posledných krajín Európskej únie, kde ešte muži musia povinne slúžiť v armáde alebo v civile. Nemecko službu zrušilo vlani, Slovensko už pred šiestimi rokmi.
V rámci Európy sa referendum o povinnej vojenskej službe chystá na budúci rok aj vo Švajčiarsku. Iniciátori vyzbierali vyše stotisíc podpisov na hlasovanie o povinnosti z 19. storočia. V roku 1989 zachovanie brannej povinnosti podporili v ľudovom hlasovaní dve tretiny Švajčiarov.
Výsledok referenda v Rakúsku o službe, ktorá funguje od roku 1955, nie je podľa agentúry Reuters istý. Kým mladí ľudia a obyvatelia miest budú zrejme hlasovať za zrušenie odvodov, starší ľudia a obyvatelia vidieka ich môžu chcieť zachovať.
Podľa prieskumu Gallup pre denník Österreich 51 percent Rakúšanov nechce službu zrušiť a 45 percent by chcelo profesionálnu armádu. Iné prieskumy, ktoré citujú rakúske médiá, hovoria, že za zrušenie služby je viac než polovica Rakúšanov.
Čo bude s civilnou službou
Hoci počet vojakov by sa v Rakúsku po prechode na profesionálnu armádu scvrkol takmer na polovicu – 15-tisíc vojakov a 9300 príslušníkov milícií – rozpočet má podľa ministra obrany zostať rovnaký, takže by sa neušetrilo.
Okrem toho profesionálna armáda nie je všade atraktívna. Problém s náborom vojakov mali po zrušení odvodov vo Francúzsku i v Belgicku.
Nie je ešte jasné, ako by v prípade zrušenia služby vyriešili výpadok brancov v civilnej službe. Počítajú s nimi zdravotnícke aj opatrovateľské organizácie. Len vlani sa na civilnú službu zapísalo 13-tisíc Rakúšanov, čo je asi tretina brancov. Sociálni demokrati rozmýšľajú o roku dobrovoľnej sociálnej práce podľa vzoru Nemecka.