Brusel 13. júna (TASR) - Americký prezident George W. Bush dnes vyhlásil, že NATO zatiaľ neuvažuje o vojenskom zásahu v Macedónsku, kde hrozí prepuknutie občianskej vojny.
"Väčšina (spojencov) si myslí, že pred zapojením vojakov je možné dosiahnuť politické riešenie," vyhlásil Bush na tlačovej konferencii v Bruseli, kde sa zúčastňuje na summite najvyšších predstaviteľov členských štátov NATO.
Americký prezident pripomenul, že na kosovsko-macedónskych hraniciach sú vojaci mierovej jednotky KFOR, ktorí bránia v dodávaní zbraní albánskym extrémistom pôsobiacim v Macedónsku. "Existuje ešte jedna možnosť politického riešenia, dobrá príležitosť a budeme pracovať na tom, aby sme ju našli," dodal Bush.
Rovnako sa vyjadril aj generálny tajomník NATO George Robertson, podľa ktorého aliancia okrem politickej "zatiaľ neuvažuje o žiadnej inej možnosti". Robertson vo štvrtok navštívi Skopje, kde sa okrem prezidenta Borisa Trajkovského chce stretnúť aj lídrami všetkých strán - macedónskych aj albánskych - zastúpených vo vláde národnej jednoty.
Francúzsky prezident Jacques Chirac na stretnutí za zatvorenými dverami vyzval partnerov z aliancie, aby "nevylúčili žiadne opatrenie" na ukončenie násilností v Macedónsku. Neskôr na tlačovej konferencii uviedol, že problémy v Macedónsku sa nedajú vyriešiť vojensky a prípadná intervencia NATO by bola "poslednou možnosťou".
Diplomati z členských krajín NATO si dlho očakávaný prielom pri riešení štyri mesiace trvajúcej krízy sľubujú od víkendového stretnutia najvyšších macedónskych predstaviteľov - vrátane albánskych politických lídrov, na ktorom sa bude rokovať o politickej reforme plánovanej macedónskou vládou. Na stretnutí v meste Ohrid sa má hovoriť aj o mierovom pláne, ktorý predložil macedónsky prezident Boris Trajkovski. Jeho plán predpokladá politickú izoláciu albánskych rebelov a ich následné odzbrojenie. Rebeli, ktorí splnia určité kritéria, by mali dostať amnestiu.