MOSKVA, PRAHA. Vláda tandemu Medvedev - Putin sa v Rusku pred sto dňami skončila.
Vo chvíli, keď sa Vladimir Putin stal opäť prezidentom, stratila osoba Dmitrija Medvedeva na svojej dôležitosti. Rusko sa otvorene vrátilo k osvedčenému modelu - moc sa sústredila do jediných rúk.
Zasvätení politológovia navyše tvrdia, že rozkol medzi tímami premiéra a prezidenta dosiahol v auguste vrchol.
Najslabší kabinet
Sláviť sto dní vlády Dmitrija Medvedeva v Rusku tento týždeň nikomu ani nenapadlo.
Naopak v analýzach vládu muža, ktorý sa snaží vystupovať ako samostatný politik, hoci je v skutočnosti len výkonným úradníkom, označovali experti za „najslabší postsovietsky kabinet vôbec“.
Niektorí dokonca vyslovili presvedčenie, že až sa občania skutočne nahnevajú, čo bude asi koncom jesene, Putin vládu rozpustí a jej šéfa Medvedeva ako „zodpovedného za nepokoje“ niekam pošle.
Premiér bol vymenovaný 8. mája, kabinet zostavil za 13 dní.
Kontrola Putina
Nepodarilo sa mu ovládnuť kľúčové odvetvia.
Podľa Jurija Krupova z Inštitútu demografie a migrácie dokázal navyše prezident s pomocou dômyselných kádrových zmien a vymenovania svojich najoddanejších ľudí do funkcií poradcov vytvoriť dokonalú „špiónsku“ schému.
Nie je dôležité, že ministrom je Medvedevov človek. Zdola ho riadia členovia Putinovho tímu. A rozpory medzi klanmi sa už nikto nesnaží maskovať.
Podľa komentátora Novoj gazety Andreja Kolesnikova, obaja lídri už nepovažujú za nutné objavovať sa na verejnosti spoločne vo vrelom objatí, nehrajú spolu tenis, nepijú demonštratívne pivo, nejazdia v aute.
Rozchod ešte nepríde
Na definitívny rozchod však ešte neprišiel čas, vravia politológovia.
„V krajne ťažkej ekonomickej situácii bola vytvorená krajne slabá vláda Medvedeva,“ tvrdí analytik Jurij Krupov. A dodáva, že sa neudrží dlhšie než pol roka.
Či bude mať pravdu, záleží na tom, či Medvedevova vláda zabráni rastu sociálneho napätia a nevyprovokuje ľudí, aby vyšli do ulíc. Rozhodujúca bude jeseň.
Autor: Agentúra Epicentrum