BRUSEL, BRATISLAVA. Najnenávidenejšia žena v Belgicku strávila po prepustení z väzenia druhú noc v kláštore v mestečku Malonne.
Tomu, že sa tu bude pokojne pripravovať na návrat do spoločnosti, však verí asi len jej právnik.
Miestni: Nezaslúži si kláštor
Martinová (52)
Zatkli ju v roku 1996 s manželom Marcom Dutrouxom.
V roku 2004 ju odsúdili na 30 rokov, on dostal doživotie.
O podmienečné prepustenie žiadala päťkrát, nakoniec jej ho súd umožnil tento rok na konci júla. Zľutovali sa nad ňou klarisky.
Za ubytovanie bude v kláštore pracovať 20 hodín týždenne. Môže ho opustiť a ísť inam v krajine s výnimkou dvoch regiónov, kde žila s exmanželom.
Musí sa hlásiť na polícii a chodiť k psychológovi. Nesmie komunikovať s médiami.
Už príchod exmanželky pedofilného vraha Marca Dutrouxa Michelle Martinovej v utorok v noci z väzenia do kláštora klarisiek sprevádzali búrlivé protesty.
Desiatky ľudí na ženu, ktorá nechala dve osemročné dievčatá zomrieť hladom, kričali „smrť“, niektorí hádzali kamene či kopali do auta, ktorým prišla.
„Nezaslúži si ani peklo, nieto také krásne sväté miesto,“ povedala protestujúca Virginie Dedieuová pre denník Daily Telegraph.
Jeden z miestnych poslancov dokonca na Twitteri navrhol zložiť sa na vraha, ktorý „by ju zlikvidoval“.
Chrániť pred hnevom ľudí má Martinovú aj klarisky tridsať policajtov za vyše stotisíc eur mesačne.
Bývalá učiteľka žila v tieni exmanžela, ktorý si odpykáva doživotný trest za únosy, väznenie a znásilnenie šiestich dievčat a smrť štyroch z nich v 90. rokoch.
Ako komplicka dostala 30 rokov, po šestnástich rokoch vo väzení ju podmienečne prepustili.
Hoci bude skrytá za múrmi kláštora, stále bude Belgičanom pripomínať traumu.
Martinovú a Dutrouxa po únosoch a znásilneniach už raz podmienečne prepustili v 80. rokoch. V zločinoch pokračovali.
Demokratická spoločnosť nemá svoje zákony presadzovať rovnako kruto ako páchatelia, ktorých trestá, píše Miriam Zsilleová
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Odpíše otcovi obete
Martinovej právnik Thierry Moreau pre agentúru AFP hovorí, že v jeho klientke „zostalo čosi ľudské, hoci si uvedomuje, že sa dopustila závážnych činov“. Úplne slobodná by mala byť o desať rokov.
Rodiny obetí však v nej vidia manipulátorku, a nie ustráchanú obeť psychopata.
Nezavolala políciu, keď bol jej manžel vo väzení za krádež a dvom dievčatám uväzneným v pivnici nepriniesla jedlo. Sama tvrdí, že mala strach.
S násilným manželom sa rozviedla až vo väzení po 20 rokoch zväzku v roku 2003.
Rodiny obetí sú z rozhodnutia sklamané. „Toto je jednoducho absurdné. Svoj boj s Martinovou som prehral,“ povedal otec jednej z obetí Paul Marchal.
Otec jedného z dievčat, čo zomrelo hladom, Jean-Denis Lejeune napísal Martinovej emotívny list s tým, že jej „nikdy neodpustí, nech sa stane čokoľvek“ a žiada ju o opis detailov, ako a prečo zomrelo jeho dieťa. Martinová sľúbila, že mu súkromne odpovie.
Rodiny obetí chcú politikov presvedčiť na prísnejší zákon o podmienečnom prepustení, aby sa takéto prípady neopakovali. Ich nočnou morou je, že by na slobode skončil Dutroux.
A ten verí, že raz dosiahne prepustenie, hoci je to veľmi nepravdepodobné. „Je presvedčený, že aj on si zaslúži šancu začleniť sa do spoločnosti,“ hovorí jeho právnik Ronny Baudewijn pre AFP.