SME

Japonsko má dilemu, aký postoj zaujať k útoku na Irak

Tokio 4. septembra (TASR) - Japonská vláda má dilemu, aký postoj má zaujať voči zamýšľanému útoku USA na Irak. Prevažná časť japonskej verejnosti sa ...

Tokio 4. septembra (TASR) - Japonská vláda má dilemu, aký postoj má zaujať voči zamýšľanému útoku USA na Irak. Prevažná časť japonskej verejnosti sa totiž vyjadrila zásadne proti.

Ako vyplýva z najnovšieho prieskumu verejnej mienky denníka Asahi Šimbun, až 77 percent Japoncov je proti akejkoľvek vojenskej akcii voči Iraku. Ďalších 69 percent si myslí, že Japonsko by nemalo spolupracovať, ak by sa útok napokon uskutočnil.

Toto verejné stanovisko ešte viac skomplikovalo situáciu premiérovi Džuničirovi Koizumimu, ktorý má stále dilemu, aký postoj zaujať voči americkým plánom zvrhnúť irackého prezidenta Saddáma Husajna.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci nevieme, čo sa od neho bude žiadať, rozhodne to bude preňho veľká prekážka," vyjadril sa politológ Šigenori Okazaki na adresu Koizumiho rozhodovacieho procesu a vplyvu verejnej mienky.

Záporná verejná mienka len vyostruje hlboký rozpor Tokia v otázke dodržiavania ústavy a politických dohôd. Washington je kľúčovým spojencom Japonska, no povojnová ústava krajiny vychádzajúceho slnka paradoxne nedovoľuje vláde podporiť svojho spojenca.

Rovnako pasívne sa Tokio zachovalo aj v prípade vojny v Perzskom zálive, za čo si vyslúžilo medzinárodnú kritiku. Japonsko vtedy neposkytlo žiadnu vojenskú pomoc, len peniaze.

Hoci dnes situácia nie je až taká jednoznačná a Japonsko rozhodne nie je jedinou krajinou, ktorá vo svojom postoji váha, je si vedomé toho, že sa od neho očakáva aspoň náznak. Jasné postoje zatiaľ vyjadrilo len niekoľko krajín. Nemecko sa postavilo k útoku na Irak zásadne zamietavo, Veľká Británia vyjadrila vojenským plánom prezidenta USA Georgea W. Busha podporu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by k vojenskému zásahu proti Iraku došlo už v blízkej budúcnosti, postavilo by to Japonsko do známej, no veľmi nepríjemnej situácie. Podobne ako v prípade vojny v Perzskom zálive by sa Tokio dostalo opäť medzi dva mlynské kamene - zásadné obranné spojenectvo, ktoré má s USA, a na druhej strane svoju pacifistickú ústavu, ktorá nedovoľuje krajine vojensky sa angažovať v žiadnej zahraničnej akcii.

Aj v prípade dohody a upravenia pravidiel by bola účasť Japonska na vojenskom zásahu komplikovaná. Vo vládnucej koalícii sú totiž aj budhistami podporovaná strana Komeito, ktorá má jasné sklony k pacifizmu.

Japonsko sa navyše obáva toho, aký dopad by prípadná vojna mohla mať na zásobovanie ropy z Blízkeho východu, odkiaľ prichádza na japonské ostrvy 85 percent celého importu ropy.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa politických analytikov sa Koizumi ocitol v najťažšej diplomatickej situácii od svojho nástupu do funkcie. Zatiaľ sa akémukoľvek verejnému vyjadreniu na tému Irak vyhýbal a niet pochýb, že bude preňho nesmierne ťažké podporiť USA, ak neposkytnú jasný dôkaz o jadrovom programe Iraku a jeho spojitosti s terorizmom.

Japonsko krátko po 11. septembri prijalo zákon o boji s medzinárodným terorizmom, ktorý v rozpore s ústavou povolilo vláde bezprecedentne vojensky podporiť vojnu v Afganistane. Účasť Tokia na tejto operácii mala podobu dodávok paliva a zásobovacích lodí. Táto časť však vzhľadom na šok z udalostí 11. septembra neovplyvnila názor verejnej mienky príliš negatívnym smerom.

Za vojenský zásah voči Iraku sa však dnes stavia drvivá väčšina japonskej verejnosti a premiér Koizumi bude mať veľmi ťažkú úlohu pri oznámení konečného stanoviska svojej krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 767
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 649
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 459
  4. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 436
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 312
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 032
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov 2 983
  8. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 2 802
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Vitinha oslavuje gól do siete FC Barcelona.

Domáci futbalisti nevyužili náskok z úvodného zápasu v Paríži.


a 1 ďalší
Gólová radosť hráčov Borussie Dortmund.

Hrdinom domácich sa stal Marcel Sabitzer, ktorý na dva góly prihral a jeden sám aj strelil.


a 1 ďalší
Gólová radosť hráčov Spišskej Novej Vsi v siedmom zápase semifinále.

Spišiaci postúpili do finále extraligy.


a 1 ďalší
Radosť hráčov HC Oceláři Třinec.

Obhajca titulu vyhral už piaty zápas v play-off za sebou.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu