BRATISLAVA. Sýrska utečenecká kríza sa zhoršuje. Pociťujú to hlavne susedné krajiny, ktoré prílev utečencov nezvládajú.
V táboroch sa podľa OSN registrovalo viac ako 200-tisíc ľudí, počet utečencov je však určite vyšší.
Turecko, ktoré v najbližších dňoch plánuje otvoriť štyri nové tábory, navrhuje vytvorenie nárazníkovej zóny.
Znamenalo by to, že sýrskych utečencov by na ich vlastnom území chránili cudzie jednotky. Hoci o osud sýrskych občanov, ktorých z ich domovov vyhnala občianska vojna, sa svetoví predstavitelia oficiálne obávajú, žiaden reálny návrh na vytvorenie nárazníkovej zóny, nikto nepodal.
Turecko tiež hovorí, že bez podpory medzinárodného spoločenstva utečencov nezvládne. Minulý týždeň už na krátky čas zatvorilo svoje hraničné priechody. Zlá je situácia aj v Jordánsku a Libanone.
Na budúci týždeň sa začína školský rok a prihraničné oblasti budú musieť riešiť problém, kam s utečencami, ktorých dočasne ubytovali v školských budovách a telocvičniach.
Ani v táboroch nie je situácia dobrá. Chýba čistá voda, hygienické zariadenia, vzniká problém, čo so sýrskymi školákmi na úteku.
Sýrsky prezident Bašar Asad sa v zriedkavom televíznom rozhovore vyjadril, že vytvorenie nárazníkovej zóny v jeho krajine je nereálne, hoci uznal, že v Sýrii už bolo lepšie. Povedal tiež, že potrebuje čas na ukončenie konfliktu v krajine.
V Sýrii počas povstania, ktoré vypuklo na jar minulého roka, zahynulo najmenej 18-tisíc ľudí, dva a pol milióna je odkázaných na pomoc.