Brno 13. júna (TASR) - Po desať rokov trvajúcom spore o navrátenie rozsiahleho majetku potomkom Karla Des Four Walderode urobil dnes Ústavný súd ČR (ÚS ČR) prelomové rozhodnutie. Dospel k záveru, že vlani zosnulý Walderode, ktorého majetok bol skonfiškovaný ako všetky nehnuteľnosti rodu Des Foursov na základe Benešových dekrétov, bol československým občanom. Práve pochybnosti o Walderodeho občianstve zabraňovali vráteniu požadovaného majetku.
"Dnešné rozhodnutie Ústavného súdu neznamená, že majetok musí byť jeho potomkom vydaný, prinieslo však opätovné otvorenie celého reštitučného sporu. V ňom už nebude prekážkou pochybnosť o Walderodeho občianstve," povedal predseda senátu ÚS Antonín Procházka. Reštitučnú žiadosť preto bude znovu prerokúvať okresný pozemkový úrad v Jablonci nad Nisou.
ÚS vlani vo februári prerušil prerokovanie sťažnosti Walderodeho na navrátenie rozsiahlych nehnuteľností v Jabloneckom kraji. Niekoľko dní pred rokovaním ÚS totiž Walderode vo veku 96 rokov zomrel. Do konania potom vstúpila jeho univerzálna dedička rakúska občianka Johanna Kammerlanderová.
Rodinným majetok Walderodovcov na území ČR, ktorý bol skonfiškovaný na základe dekrétu prezidenta Beneša v roku 1945, sa odhaduje na 3,5 miliardy korún. Ide o rozsiahle rozlohy lesov, poľnohospodársku pôdu, majetky a zámky vo východných Čechách, v kraji Libereckom, Jabloneckom a Semilskom.
Walderode bol vo všetkých sporoch v minulosti neúspešný. Odporcovia reštitúcie spochybňovali nároky Walderodeho okrem iného tvrdením, že bol počas vojny členom hitlerovskej NSDAP, príslušníkom SS a v roku 1939 údajne požiadal o ríšskonemecké občianstvo.
V roku 1949 sa Walderode vzdal československého štátneho občianstva, opustil republiku a stal sa občanom Rakúska. České štátne občianstvo mu bolo vrátené v roku 1992. Táto skutočnosť však nebola dostatočná pre priznanie reštitučných nárokov. "Otázka štátneho občianstva však v tejto veci dnes padla," dodal ústavný sudca Procházka.
(spravodajkyňa TASR Dana Meissnerová) vk juh