Útoky na členov medzinárodných jednotiek narúšajú dôveru medzi NATO a afganskými bezpečnostnými zložkami.
KANDAHÁR. Afganský vojak dnes ráno zastrelil dvoch amerických príslušníkov spojeneckých vojsk vo východnej provincii Laghám, informovali predstavitelia NATO.
Ďalším zo série útokov členov afganských bezpečnostných zložiek na medzinárodné jednotky v krajine sa počet ich obetí za tento mesiac zvýšil na 12. Prví desiati boli tiež Američania, uviedla tlačová agentúra AP.
Jednotky vojenskej misie ISAF streľbu opätovali a útočníka z Afganskej národnej armády zabili, píše sa v stanovisku misie.
Napätie rastie
Podobné útoky si v roku 2012 doteraz vyžiadali 42 obetí z radov spojeneckých vojsk. Ich počet už teraz prevyšuje množstvo zaznamenaných prípadov v minulom roku, keď prišlo o život 35 vojakov NATO, prevažne Američanov.
Aliancia sa snaží zvýšiť bezpečnosť svojich vojakov. Vyžaduje od nich, aby nosili zbrane stále nabité.
Útoky na členov medzinárodných jednotiek narúšajú dôveru medzi NATO a formujúcimi sa afganskými bezpečnostnými zložkami. Spojenecké bojové oddiely by sa mali z Afganistanu stiahnuť v roku 2014.
Taliban zabil 17 civilistov a 10 vojakov
Sedemnásť civilistov a desať afganských vojakov zahynulo v nedeľu pri útokoch v južnej provincii Helmand, šiesti vojaci sú nezvestní, informovali dnes afganské úrady.
V okrese Kadžaki mali ozbrojenci z hnutia Taliban zabiť sedemnástich civilistov. Medzi obeťami, ktorým odrezali hlavy, sú aj dve ženy.
Vzbúrenci zaútočili aj na kontrolné stanovište v okrese Wašír. Podľa polície šiesti vojaci odišli s útočníkmi. Nie je však jasné, či sa dobrovoľne pridali na stranu protivníkov, alebo ich uniesli, povedal hovorca provinčnej vlády. K zodpovednosti za útok sa prihlásil Taliban.
Viac podrobností k prípadom úrady zatiaľ neposkytli.
Zdroj: AP, DPA