V Libanone sa ľudia pre streľbu boja vychádzať z bytov a neveria spoluobčanom iného vyznania.
TRIPOLIS, BRATISLAVA. Situácia v Sýrii čoraz viac ohrozuje aj tak problematickú stabilitu susedného Libanonu.
Etnicky a nábožensky pomiešaný štát, ktorý bol roky v područí Sýrie, čoraz častejšie čelí násilným konfliktom prívržencov a odporcov sýrskeho prezidenta Asada.
V libanonskom Tripolise v piatok neznámy snajper zastrelil sunnitského duchovného. Je to porušenie prímeria, na ktorom sa vo štvrtok dohodli znepriatelené strany.
Radikáli podporujú Asada
V druhom najväčšom meste krajiny sa už niekoľko dní ostreľujú sunnitské protisýrske štvrte a alávitské prosýrske štvrte.
Agentúra AFP píše, že ľudia sa boja vychádzať z bytov a nedôverujú spoluobčanom iného náboženského vyznania. Za posledných päť dní v meste zomrelo najmenej 12 ľudí.
Podobné zrážky sa objavujú aj v Bejrúte. Libanonská vláda vyzýva ľudí na pokoj a žiada o pomoc medzinárodné spoločenstvo.
Situáciu komplikuje aj skutočnosť, že libanonské radikálne hnutie Hizballáh, ktoré má zastúpenie vo vláde, jasne podporuje Asada.
Hizballáh má silný vplyv a jeho milície sú dobre vyzbrojené. Sýria roky podporovala teroristické organizácie a jednou z nich bol aj Hizballáh. Pádom Asada by prišli o významný zdroj príjmov.
Do Libanonu prúdia aj sýrski utečenci, ktorí prispievajú k bezpečnostnej aj ekonomickej nestabilite krajiny.
Sýria má stále vplyv
V Libanone boli roky sýrske jednotky a vyšetrovatelia OSN podozrievajú sýrsku tajnú službu z vraždy protisýrskeho libanonského expremiéra Rafíka Haríriho.
Zabila ho v roku 2005 silná nálož. Jeho smrť vyvolala vlnu protestov, ktoré sa skončili odchodom sýrskych jednotiek. Vplyv Damasku na Bejrút však trvá dodnes.