ANKARA. Najmenej 21 ľudí zahynulo v piatok pri ostreľovaní mesta Darájá pri Damasku sýrskou armádou, ktorej ofenzíva s cieľom znova získať kontrolu nad okrajovými oblasťami metropoly pokračovala už tretí deň. Informovali o tom opoziční aktivisti.
Rozľahlé predmestie, obývané prevažne sunnitmi, sa nachádza v poľnohospodárskej oblasti obklopujúcej Damask, v ktorej sa povstalci ukrývali po útokoch na vládne sily.
Opoziční aktivisti uviedli, že bilancia obetí v Darájá za posledných 72 hodín dosiahla najmenej 70 mŕtvych, prevažne civilistov. Medzi obeťami podľa nich boli aj dve deti.
Armáda na mesto, v ktorom sa povstalci podľa zdrojov stále ukrývajú, naďalej útočila raketometmi z neďalekej základne a delostrelectvom zo susediaceho vojenského letiska.
"V zničených budovách je množstvo tiel a civilisti sa snažia utiecť smerom k Damasku," povedal jeden z aktivistov v telefonáte pre agentúru Reuters.
Boje boli hlásené tiež z ďalších najmenej piatich chudobnejších sunnitských predmestí sýrskej metropoly.
Sýriu opustilo od vypuknutia konfliktu vyše 200-tisíc utečencov
Vyše 200-tisíc Sýrčanov odišlo od začiatku konfliktu vo svojej krajine do susedných štátov, oznámil v piatok Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).
Zdôraznil, že tento počet už vysoko prevýšil hranicu 185-tisíc utečencov, s ktorou UNHCR rátal pre celý rok 2012.
Iba za posledný týždeň vzrástol počet utečencov v Turecku, Libanone, Iraku a Jordánsku o približne 30-tisíc, informoval na tlačovej konferencii v Ženeve hovorca UNHCR Adrian Edwards.
Uviedol, že v súčasnosti evidujú v okolitých krajinách už 202.512 utečencov, čo je oveľa viac, než predpokladali.
"Zhoršujúca sa bezpečnostná situácia v Libanone marí naše snahy pomôcť utečencom unikajúcim pred konfliktom v Sýrii, hoci operácie pokračujú," dodal Edwards. Citovala ho agentúra Reuters.
Sýrčania utekajú do Turecka
Do Turecka vstúpilo za ostatných 24 hodín vyše 3500 ľudí utekajúcich pred násilím v Sýrii.
Ide o jeden z najvyšších denných počtov od začiatku povstania z lanského roka, informoval v piatok turecký úrad pre katastrofy a stavy núdze (AFAD).
S novými prichádzajúcimi vzrástol podľa AFAD počet sýrskych utečencov v Turecku na vyše 78-tisíc. Pritom na konci júla bolo v Turecku registrovaných približne 44-tisíc sýrskych utečencov.
Konflikt pokračuje aj v Libanone
Predstavitelia libanonskej bezpečnosti uviedli, že na severe Libanonu opäť prepukli boje medzi prívržencami a odporcami režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Boje v severolibanonskom meste Tarábulus sa rozšírili zo Sýrie a vyžiadali si v piatok dve obete a 17 zranených. Sunniti z oblasti nepriateľskej voči Asadovi bojujú proti regiónu obývanému alavitmi podporujúcimi sýrskeho prezidenta.
Bojovníci použili automatické zbrane a granáty. V bojoch, ktoré vypukli v pondelok, zomrelo 15 osôb a viac ako sto bolo zranených.
Dávnu rivalitu medzi sunnitmi a alavitmi rozohnil konflikt v susednej Sýrii, kde alavitský prezident Asad bojuje proti sunnitskej opozícii. Libanonský premiér Nadžíb Míkátí, sám sunnita, apeloval na obe strany, aby "absurdné boje" v Tripolise ukončili.
"Opakovane sme varovali pred zatiahnutím do tohto požiaru, ktorý sa rozšíril okolo Libanonu," povedal Míkátí v odkaze na násilnosti v Sýrii. Zároveň vyzval obyvateľov Tarábulusu, aby nikomu nedovolili premeniť ich "na muníciu niečej inej vojny".
Libanonské mesto Tarábulus (známe aj ako Tripolis) má takmer 200-tisíc obyvateľov a je druhým najväčším mestom krajiny.