PARÍŽ, BRATISLAVA. Francúzska vláda našla šalamúnske riešenie pre Rómov v krajine. Zjednoduší im možnosť pracovať, ale neprestane rušiť nelegálne táboriská, za čo ju kritizovala Európska komisia i medzinárodné organizácie.
Vláda oznámila, že zruší daň, ktorú musia za pracovníkov z Rumunska a Bulharska, odkiaľ pochádza väčšina miestnych zahraničných Rómov, odvádzať zamestnávatelia.
Okrem toho rozšíri zoznam profesií, ktoré môžu vykonávať. Momentálne ich je 150, v stavebníctve, hotelierstve či gastronómii.
Falošná nádej
Paríž chce zároveň rokovať s Bulharskom a Rumunskom o predčasnom zrušení pracovných obmedzení pre ich občanov v krajine. Do konca roka 2013 to pre nováčikov v únii musia urobiť všetky členské krajiny.
Rómovia vo Francúzsku
- asi 15-tisíc zahraničných Rómov, prevažne z Rumunska a Bulharska,
- odhadom 300 až 400 nelegálnych táborísk pri veľkých mestách,
- po troch mesiacoch v krajine potrebujú Rumuni a Bulhari pracovné povolenie. Od roku 2014 nebude potrebné.
Európska komisia rozhodnutie privítala, no vyzvala na „čo najskoršie zrušenie všetkých obmedzení“.
Ľudskoprávne organizácie konštatujú, že je to krok dobrým smerom, ale nestačí. A pravica, že je to nesprávna cesta.
„Pri desaťpercentnej nezamestnanosti je falošné dávať nádej na prácu v našej krajine týmto ľuďom, ktorí sú často bez potrebnej kvalifikácie,“ povedal pravicový poslanec Eric Ciotti podľa portálu Euronews.
Pravicový exprezident Nicolas Sarkozy sa pre hromadné zbavovanie sa Rómov dostal do konfliktu s Európskou komisiou pre obmedzenie pohybu občanov únie.
Nová socialistická vláda tento mesiac podobne ako on zrušila nelegálne táboriská stoviek Rómov s tým, že to bolo nutné z hygienických dôvodov. Takéto búranie, rovnako ako aj na základe rozhodnutia súdu, sa bude robiť ďalej.
Nájsť pre Rómov alternatívne miesta, ako sľúbil prezident Hollande v kampani, sa však vláde ani samosprávam často nedarí.
Aktivista: Chcú pracovať
Ak po troch mesiacoch v krajine nezískajú pracovné povolenie, sú Rómovia vo Francúzsku nelegálne. Ľahší prístup k práci podľa aktivistov pomôže. „Rómovia sú občanmi Európskej únie a chceli by pracovať ako každý,“ povedal ľudskoprávny aktivista Malik Salemkour pre Reuters.
Za pravdu mu dáva 24-ročný Róm Marcel Stoican, ktorý s rodinou táborí v centre Paríža. „Som murár, no viem aj obrábať kovy. V Rumunsku môžem zarobiť nanajvýš päť až desať eur denne. Sme tam vyvrheli,“ hovorí pre agentúru AFP.
Rómovia, ktorí žijú izolovane od väčšinovej spoločnosti a nevedia jazyk, však majú vo Francúzsku problém nájsť si prácu. Mnohí prežívajú žobraním a bývajú na plochách bez vody a elektriny.
V roku 2014 už Francúzi nebudú môcť Rómov posielať preč. Budú môcť bývať kdekoľvek v európskom priestore bez hraníc. A Francúzsko s tým prestane mať problém, až keď v Rumunsku či Bulharsku nájdu podobné životné podmienky.