PEKING, BRATISLAVA. Ťin Kuang-chung kráčal po pekinských uliciach, keď ho napadli neznámi muži. Dali mu kapucňu na hlavu a naložili do auta.
Odviezli ho do psychiatrickej nemocnice, kde mu proti vôli dávali rôzne lieky. Na slobodu sa dostal až po desiatich dňoch, nikto mu nevysvetlil, prečo ho odviezli.
Ťin je len jedným z mnohých prípadov, keď čínska moc využíva psychiatrické liečebne aspoň na dočasné umlčanie nepohodlných ľudí. Ťin sa previnil tým, že ako právnik sa zaoberá prípadmi porušovania ľudských práv.
O týchto praktikách vydala správu organizácia Čínski ochrancovia ľudských práv. Spomína niekedy absurdné prípady. Napríklad jednej ženy, ktorú polícia poslala do ústavu, lebo hovorila „extrémnym spôsobom“. Ďalší muž zas skončil v liečebni, lebo si fotil demonštráciu.
Dostať sa odtiaľ nie je ľahké. „Lekári a sestry často hovoria, že ak popierate mentálnu chorobu, ste určite mentálne chorý,“ povedal pre Newsweek Wang Sung-lien z mimovládnej organizácie. Tvrdí, že najlepším spôsobom, ako sa dostať von, je s lekármi spolupracovať a tváriť sa, že chorobu máte.
Mnoho ľudí neprávom skončí na psychiatrii aj bez toho, žeby kritizovali režim. Nemocnice sú väčšinou súkromné a bohatí Číňania sa týmto spôsobom zbavujú nepohodlných členov rodiny či podriadených. Stačí, ak lekárom zaplatia.