Agentúrny text sme nahradili článkom z tlačeného vydania SME.
MADRID, BRATISLAVA. Farníci kostola v dedine Borja na severe Španielska neverili vlastným očiam.
Jeden deň bola na stene freska Krista z 19. storočia a druhý už len akási detská kresba, čo človeka pripomína len vzdialene. Miestna dôchodkyňa sa pustila do reštaurácie diela s katastrofálnymi následkami.
Osemdesiatnička opravovala fresku, ktorú poškodila vlhkosť, podľa úradov z vlastnej iniciatívy, bez povolenia.
„Konala s dobrými úmyslami,“ povedal miestny poslanec Juan María de Ojeda pre denník El País. Ohlásila sa vraj hneď, ako bolo jasné, že sa jej to vymklo z rúk.
Maľba Ecce Homo od Elíasa Garcíu Martíneza nemá podľa odborníkov vysokú umeleckú hodnotu, no má sentimentálny význam pre potomkov umelca, ktorí v dedine žijú.
Po tom, čo médiá označili jej prácu za „najhoršiu reštauráciu v histórii“ sa miestna žena bráni. „Vždy sme si tu v kostole opravovali všetko sami. Požiadal ma o to kňaz a vedel o tom,“ povedala pre televíziu France Télévisions.
Miestne centrum pre ochranu kultúrneho dedičstva Centro de Estudios Borjanos chce vyšetriť, ako sa to mohlo stať. Kostol je stále otvorený a má strážnika, no nikto si vraj nevšimol jej prácu, kým nebola hotová.
Stav fresky zistil až expert, ktorý ju prišiel skontrolovať na želanie umelcovej rodiny.
Reštaurátori majú v najbližších dňoch posúdiť, či sa z diela dá ešte niečo zachrániť.