Banja Luka 3. septembra (TASR) - Komisia bosnianskosrbskej vlády dnes zverejnila správu, v ktorej sa snaží minimalizovať rozsah srebrenickej masakry Moslimov z júla 1995.
V kapitole s názvom "predstieraná masakra" komisia konštatuje, že pri udalostiach v srebrenickej enkláve zahynulo 2000-2500 Moslimov, pričom väčšinu obetí - asi 1800 - tvorili vojaci zabití v bojoch. Všeobecne sa odhaduje, že jednotky generála Ratka Mladiča po obsadení "bezpečnej zóny" OSN zabili 7000-8000 moslimských mužov a chlapcov v bojaschopnom veku.
V 20-stránkovej správe - prvom dokumente, v ktorom sa bosnianska Srbská republika (RS) vyjadrila k udalostiam v Srebrenici - sa konštatuje, že dvojtisícová bilancia nie je konečná, uvádzané údaje o siedmich až ôsmich tisíckach mŕtvych sú však podľa autorov "evidentne prehnané".
OSVIENČIMSKÁ LOŽ PO SRBSKY
Správa vyvolala pobúrenie medzi tými, čo prežili a dokument odsúdil aj vysoký reprezentant medzinárodného spoločenstva v Bosne Paddy Ashdown. Označil ho za "bezcitný a nezodpovedný" pokus o novú interpretáciu najhoršej európskej masakry od druhej svetovej vojny, ktorý má zavádzať voličov a ťažiť z traumy tých, ktorí prišli o blízkych.
"Zabitie môjho syna, manžela a ďalších 50 mužských príbuzných v Srebrenici som si nevymyslela. Popieraním genocídy v Srebrenici sa bosnianskosrbská vláda postavila na stranu tých, ktorí ju spáchali. Je to absurdná a notorická lož," povedala Sabaheta Fejžičová, ktorá násilnosti prežila. "Srbi vedia veľmi dobre, že klamú seba aj svet," dodala Kada Hotičová, ktorá prišla o syna, manžela a všetkých bratov. "Mám pre nich jedno posolstvo. Ich lži nás len posilnia," vyhlásila Munira Šubašičová.
"Predstieranie, že sa to nestalo, je urážkou ľudí zo všetkých etnických skupín v Bosne a Hercegovine," uvádza sa vo vyhlásení Ashdowna, ktorý správu odsúdil ako "tendenčnú, nezmyselnú a poburujúcu".
Ashdownov hovorca Mario Brkič dokument odmietol ako nacionalistické gesto pred bosnianskymi voľbami naplánovanými na 5. októbra. "Históriu nemožno prepisovať týmto spôsobom," uviedol Brkič.
Bosniansky hovorca Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Refik Hodžič počty obetí uvedené v správe označil za "urážlivé" a dokument je podľa neho fackou pre snahy tribunálu zistiť pravdu o masakre.
Politický poradca hlavnej prokurátorky ICTY Carly del Ponte Jean-Jacques Joris správu označil za "smutný príklad revizionizmu". Ako dodal, je zarmucujúce, že RS podporuje dokument tohto druhu. "Správa odhaľuje úplnú zaslepenosť a veľkú necitlivosť autorov, ich veľmi jasnú snahu prekaziť akýkoľvek pokus o zmierenie, pravdu a spravodlivosť," uviedol Joris.
Podľa Spoločnosti pre ohrozené národy so sídlom v Göttingene je správa "osvienčimskou lžou po srbsky". Predseda spoločnosti Tilman Zülch vyzval na zintenzívnenie úsilia o zatknutie bosnianskosrbských lídrov obžalovaných z vojnových zločinov a zákaz nacionalistickej Srbskej demokratickej strany (SDS), ktorú založil najhľadanejší obžalovaný, bývalý bosnianskosrbský prezident Radovan Karadžič. Podľa Zülcha SDS stále dominuje vo vláde RS a blokuje umiernené sily, ktoré sú za úplné odhalenie vojnových zločinov a zmiernenie v Bosne.
FABRIKÁCIA A MANIPULÁCIA
Forenzní experti v stovkách masových hrobov roztrúsených v okolí Srebrenice po skončení konfliktu z rokov 1992-95 doteraz objavili asi 6000 tiel, ktoré podľa ich presvedčenia patria obetiam masakry.
Autori správy však uvádzajú, že počty srebrenických obetí zverejnené Medzinárodným výborom Červeného kríža a inými organizáciami sú "zmanipulované" a "vyfabrikované". Podľa správy vyčerpaní moslimskí vojaci, ktorí utekali z miesta bojov, mohli omylom považovať boje za masakru civilistov.
"Pohybovať sa takmer 20 dní po oblasti, ktorá môže byť plná mín, bez potravín a vody a v strachu, že na človeka možno strieľať z každého smeru, bolo takou traumou, že moslimskí vojaci si niekedy pomýlili realitu a zdanie," uvádza sa v správe. "Pohľad na mŕtve telá v takomto psychologickom rozrušení mohlo u niektorých moslimských vojakov spôsobiť, že verili svojim predstavám."
Podľa správy Moslimovia nafúkli počet obetí s cieľom dosiahnuť to, čo chceli od začiatku - zapojiť medzinárodné spoločenstvo do konfliktu so Srbmi.
Obsah správy podľa pozorovateľov odráža skutočnosť, že vplyv stúpencov tvrdej línie, verných Karadžičovi, zostáva veľký. Napriek tomu, že do politického života nezasahuje a je na úteku, medzi mnohými z 1,2 milióna bosnianskych Srbov má stále značnú popularitu. Meno Mladiča, ktorému sa kladie najväčšia zodpovednosť za masakru, sa v správe spomína len v súvislosti s tým, že organizoval evakuáciu Moslimov zo Srebrenice, a s neúspešnými snahami presvedčiť moslimských vojakov, aby sa vzdali. Karadžič a Mladič - ktorí v súvislosti s udalosťami v Srebrenici a s obliehaním Sarajeva čelia obvineniam z genocídy - často "brzdili Srbov v ich túžbe po pomste", uvádza sa v správe.
Podľa Sinišu Djordjeviča, poradcu premiéra RS Mladena Ivaniča, "neexistujú pochybnosti, že v Srebrenici bol spáchaný zločin". Podľa správy v oblasti Potočari dochádzalo k "hromadným popravám" motivovaným osobnou pomstou.
Dejan Miletič, šéf kancelárie vlády RS pre spoluprácu s ICTY, ktorý správu prezentoval, uviedol, že srbskí vojaci z osobnej pomsty alebo neznalosti medzinárodných pravidiel vedenia vojny zabili asi stovku moslimských vojakov. Počet takto zabitých mohol byť podľa správy zvýšený vzhľadom na to, že Moslimovia občas okrem mena používajú aj prezývku, takže mohli byť zarátaní dvakrát. "Masové hroby nie sú vždy synonymom hromadnej popravy," konštatuje sa v správe.
Miletič zdôraznil, že bosnianski Moslimovia v prvých rokoch vojny v oblasti Srebrenice zmasakrovali do 1300 bosnianskosrbských civilistov.
1 2 3 4 ari ed