WASHINGTON, BRATISLAVA. Denník Washington Post ho nazval najdesivejším mužom v Republikánskej strane. Jeho nedeľný výrok označil Wall Street Journal za jeden z najurážajúcejších a najpomýlenejších v americkej politike za posledné roky.
Todda Akina ešte pred týždňom sotvakto poznal. No tento konzervatívec zo štátu Missouri teraz ohrozuje republikánsku stranu v novembrových voľbách – nielen do Senátu, kde kandiduje, ale aj v boji o Biely dom.
Jeho výrok, že pokiaľ ide „o legitímne znásilnenie, ženské telo má spôsoby, ako zabrániť tehotenstvu a skúsiť to vypudiť von“, sa stáva hlavnou témou kampane.
Ako sneh v Miami
Republikán za St. Louis patrí medzi najkonzervatívnejších amerických politikov, ktorí si zakladajú na svojej viere. Rok 2008 chcel podľa New York Times vyhlásiť za národný rok Biblie a žiadal väčšiu propagáciu Desatora.
Názor, že žena, keď nechce, tak neotehotnie, nie je v americkej politike nový. Republikán Stephen Friend v roku 1988 povedal, že šanca otehotnieť po znásilnení je „jedna k miliónu a miliónu a miliónu“.
Jeden federálny sudca zasa povedal, že je to výnimočné ako sneh v Miami. Ďalší republikán Steve King podporil „správneho kresťana Akina“ a pridal, že „nikdy nepočul o tehotenstve po znásilnení“.
Väčšina lekárov to však odmieta. Pre New York Times uvádzajú riziko otehotnenia po znásilnení vo výške päť, prípadne jedno percento.
Todd Akin sa neskôr ospravedlnil s tým, že „znásilnenie nikdy nie je legitímne a je to akt zla“. Ale v utorok dodal, že „poplietol iba jedno slovo v jednej vete“.
Zároveň odmietol výzvy strany aj Mitta Romneyho, aby odstúpil z boja o post senátora za štát Missouri.
Republikáni majú v Senáte menšinu a ak chcú meniť zákony, musia získať aj túto časť Kongresu. No teraz si už mnohí republikáni Missouri zo zoznamu trofejí škrtli.
Problém pre Romneyho
Problém spôsobil Akin aj Romneymu. Ten pred dvoma týždňami predstavil ako svojho viceprezidenta Paula Ryana.
Fiškálny jastrab je veľký kritik zadlžovania Ameriky a rád by zoštíhlil sociálny systém aj na úkor chudobnejších či starších. Romney tak chcel zmeniť predvolebnú kampaň na diskusiu o tom, kam by Spojené štáty mali smerovať.
To mu Akin prekazil. V posledných dňoch sa v amerických médiách píše len o znásilnení a aký majú republikáni názor na potraty po znásilnení. Mitt Romney sa po Akinovom výroku od neho dištancoval.
Republikán má na potraty rovnaký názor, ako mu káže jeho mormónska viera: potraty sú neprípustné okrem znásilnenia, či keď je ohrozený život matky.
Ako Paul Ryan
Konzervatívnejší názor má však jeho dvojka Paul Ryan. Ten odmieta potraty aj v prípade znásilnenia. Podľa Christian Science Monitor s týmto názorom súhlasí 20 percent Američanov.
„Som proti potratom tak veľmi, ako sa dá,“ povedal Ryan v rozhovore v roku 2010. Jediný rozdiel medzi ním a Akinom je ten, že Ryan potraty pripúšťa v prípade ohrozenia matky.
Diskusie o znásilneniach a potratoch najviac ovplyvňujú ženy-voličky. Práve s nimi má republikán Mitt Romney dlhodobo problém.
Medzi ženami zaostáva republikánsky kandidát v prieskumoch až o pätnásť bodov. A súčasná debata mu v tom sotva pomôže.