DAMASK, TEL AVIV. Sýria naznačuje, že je ochotná vyjednávať o odchode Bašara Asada z kresla prezidenta. Sýrski rebeli aj Spojené štáty sú k tomu skeptickí.
Myslia si, že režim, ktorý pokračuje v ostreľovaní civilného obyvateľstva, len naťahuje čas a návrh nemyslí úprimne.
Prechodná vláda
Agentúra AP napísala, že v Damasku majú pripravený návrh na vypísanie slobodných prezidentských volieb. Kandidovať v nich by mohol aj Asad.
Asad však už voľby, rovnako ako ďalšie demokratizačné reformy, sľuboval. Namiesto toho sa dianie v Sýrii pretransformovalo z pokojných protestov do občianskej vojny.
Ako by sa v súčasnej situácii mohli konať voľby, sa dá len špekulovať. Analytici predpokladajú, že by sa najprv museli zastaviť násilnosti a dosiahnuť aspoň dialóg medzi rebelmi a Asadovou vládou.
Sýrska národná rada, ktorá združuje sýrsku opozíciu, vraj skúma návrhy na vytvorenie prechodnej vlády. Nevie sa, či sa v nich počíta aj s účasťou predstaviteľov súčasného režimu.
Asad by bol prvý
Americké ministerstvo zahraničia tvrdí, že čím skôr Asad odíde, tým rýchlejšie sa naštartuje budovanie novej Sýrie. Francúzsky prezident Francois Hollande tiež vyhlásil, že Asad by mal odísť.
V arabských krajinách, v ktorých sa odohrali revolúcie ako súčasť arabskej jari, bývalých lídrov buď zabili, uväznili, alebo ich nechali odísť do exilu.
Ani v jednej z nich sa bývalá hlava štátu neuchádzala o znovuzvolenie, ako to vraj chce Asad.
Revolúcia v Sýrii je nateraz najkrvavejším aj najdlhším povstaním vo vlne vzbúr proti režimom, ktorá zasiahla arabský svet.
Krajina je v občianskej vojne, pribúdajú mŕtvi, vyhnaní z domovov aj sociálne odkázaní.