SOUL, BRATISLAVA. Pchark Čchung-hi doviedol Južnú Kóreu počas svojho vládnutia v rokoch 1961 až 1979 k ekonomickému rozvoju, na ktorom krajina stále stavia.
Zároveň to bol však diktátor, ktorý sa k moci dostal po vojenskom prevrate a odporcov nechával mučiť či popraviť.
Éra jednoty
Jeho dcéra teraz sľubuje, že krajinu zjednotí. Pchark Kchun-je sa tento týždeň oficiálne stala kandidátkou vládnucich konzervatívcov v decembrových voľbách. Na straníckom sneme dostala 84 percent hlasov.
„Otvorím éru národnej jednoty,“ sľúbila straníkom.
Mnohým Juhokórejčanom by už jej priezvisko mohlo stačiť na to, aby ju volili.
Pchark síce nie je velebený ako národný hrdina, nevolajú sa po ňom školy, no ľudia uznávajú, že prakticky nanovo vybudoval krajinu zničenú kórejskou vojnou a priniesol ekonomický rozmach.
Krajina počas jeho vládnutia, ktoré sa skončilo atentátom, profitovala z blízkych vzťahov s Američanmi. Na druhej strane viedla tvrdú politiku voči severnému susedovi.
Japonský vojak
V tomto by sa jeho dcéra mohla odlišovať. Po rokoch vládnutia prezidenta Li Mjung-paka, ktorý voči Pchjongjangu pritvrdil, chce zlepšiť vzťahy so Severom.
V roku 2002 dokonca krajinu aj navštívila a stretla sa s Kim Čong-ilom.
Kritike pôsobenia jej otca sa však v kampani zrejme nevyhne. Vyčítajú jej napríklad aj to, že bol dôstojníkom japonskej armády počas okupácie polostrova.
„Dcéra poručíka japonskej armády by nikdy nemala byť našou prezidentkou,“ odkázal opozičný kandidát v primárkach.