BUDAPEŠŤ. Obyvatelia predmestských častí maďarského Ceglédu už dlhú dobu žijú v strachu kvôli kriminálnemu spôsobu života nezamestnaných Rómov, ktorí sa tam prisťahovali z iných miest.
Vyhlásil to v utorok v Cegléde poslanec Hnutia za lepšie Maďarsko-Jobbik Miklós Korondi v súvislosti s udalosťami uplynulého týždňa v meste, ktoré vzbudili pozornosť maďarskej verejnosti.
Korondi podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI pripomenul, že už dávnejšie upozornil ministra vnútra Sándora Pintéra na neudržateľný stav v meste.
Šéf rezortu mu v liste napísal, že v Cegléde nie sú vážne problémy, polícia a občianska stráž si riadne plnia svoje úlohy.
Obyvatelia mesta napokon v zúfalstve požiadali o pomoc Spolok občianskej stráže za krajšiu budúcnosť, ktorej členovia svojou prítomnosťou zabezpečili verejný poriadok a pokoj, povedal Korondi s tým, že hliadkujúcich členov spolku a piatich policajtov v sobotu večer naháňala skupina ozbrojených Rómov, našťastie bez vážnejších následkov.
Poslanec chce žandárov
Poslanec vyjadril názor, že by bolo potrebné v Maďarsku zriadiť jednotku žandárov, ktorá by sa nezaoberala meraním rýchlosti, ale udržiavaním verejného poriadku.
Takmer 400 extrémistov sa zhromaždilo v nedeľu večer v maďarskom Cegléde, 50 km juhovýchodne od Budapešti. Ultrapravičiarom, medzi ktorými boli aj členovia a priaznivci Spolku občianskej stráže za krajšiu budúcnosť, v prístupe k obydliam Rómov v okrajových uliciach mesta bránilo zhruba 80 policajtov.
Zhromaždenie extrémistov sa skončilo bez incidentov. Minulý utorok sa v Cegléde uskutočnila spontánna demonštrácia proti rómskej kriminalite, ktorej sa zúčastnili aj členovia Jobbiku.
Rómske rodiny sa sťahujú preč
V sobotu sa 17 gardistických účastníkov utorňajšej demonštrácie vrátilo do mesta, kde vznikla napätá situácia medzi touto skupinou a miestnymi Rómami, na základe ktorej Spolok občianskej stráže za krajšiu budúcnosť vyhlásil celoštátnu mobilizáciu.
Podľa serverov organizácií extrémnej pravice Rómovia zaútočili v uvedenom meste na súkromnom dvore na pokojných gardistov, preto sa do Ceglédu vydali väčšie skupiny ultrapravičiarov.
Na situáciu v Cegléde reagovalo v pondelok desať rómskych organizácií spoločným vyhlásením. Podľa nich časť rómskych rodín sa zo strachu odsťahovala k rodinám.
Domnievame sa, že za vzniknutú situáciu, ktorá je neudržateľná a protirečí všetkým právnym normám, nesie zodpovednosť štátna politika a policajné vedenie, pretože podobné ultrapravicové akcie strpeli a svojou nečinnosťou extrémistov vlastne povzbudzovali, napísali rómske organizácie v dokumente.