Mali by ich cvičiť, no musia sa proti nim brániť. Za dva týždne zabili domáci vojaci a policajti desať západných. Slováci s nimi problémy nemajú.
KÁBUL, BRATISLAVA. Ryan Jeschke patril medzi skúsených vojakov. Držiteľ čierneho pásu v bojových umeniach mal za sebou niekoľko turnusov v Iraku aj Afganistane.
Tridsaťjedenročný člen amerických špeciálnych jednotiek námornej pechoty sa spolu s dvoma rovnako skúsenými kolegami stretol pred dvoma týždňami na juhu Afganistanu s miestnymi policajtmi.
Rutinné posedenie sa im stalo osudným. Počas večere ich afganskí policajti zastrelili a ušli.
Koaličné jednotky cvičia v krajine afganských vojakov a policajtov, aby mohli v roku 2014 odísť z krajiny bez obáv z návratu Talibanu. Čoraz častejšie však proti nim ich „študenti“ obracajú zbrane.
Rekordný počet útokov
Útoky Afgancov
- Za dva týždne zabili afganskí vojaci a policajti desať amerických vojakov.
- Tento rok zastrelili 38 vojakov. Vlani ich bolo dokopy 21.
- Ide celkovo o každú ôsmu západnú obeť v krajine.
Udalosť, ktorá sa stala pred dvoma týždňami, je jednou z mnohých. Za posledné dva týždne zastrelili policajti či vojaci desať západných vojakov.
Celkovo ich zabili v roku 2012 najmenej 38. Na porovnanie za celý minulý rok usmrtili 21 vojakov.
O probléme hovorili tento týždeň aj najvyšší americkí generáli, v pondelok sa k nemu vyjadril prezident Barack Obama. Američania už prišli s opatreniami, ktoré by mali počet útokov znížiť.
Koaliční vojaci majú nosiť nabitú zbraň aj na základni.
„Všetci sú nervózni. Viete, aké je to čudné vidieť vojaka v posilňovni s ručnou zbraňou?“ pýtal sa pre Wall Street Journal nemenovaný vojak.
„Znie to ako malá vec, ale v reakčnom čase vám to dá tri až štyri sekundy,“ vidí v opatrení zmysel americký predstaviteľ v Kábule pre New York Times.
Okrem toho dostanú domáci policajti a vojaci aj svojich „strážnych anjelov“. Tak nazývajú jedného alebo dvoch vojakov, ktorí majú počas operácie dohliadať na afganských partnerov. Pri prvom náznaku nepriateľského správania sú pripravení strieľať.
Už dlhšie pritom môžu Američania vetovať nových regrútov – napríklad tých, čo boli viackrát na podozrivých cestách v Pakistane, kde sú cvičiská Talibanu.
Slováci problémy nemajú
Slováci v Afganistane problémy s domácimi vojakmi alebo policajtmi zatiaľ nemali.
„Skúsenosti s výcvikom afganských bezpečnostných zložiek sú výborné. Negatívne skúsenosti s nimi nemajú ani ostatné jednotky,“ povedal Milan Vanga, hovorca ozbrojených síl.
V súčasnosti Slováci radia Afgancom, ako cvičiť svoje jednotky v provincii Uruzgan. Priamo vojakov trénuje dvadsaťčlenná jednotka pre špeciálne operácie .
Podľa amerických médií by nabité zbrane na základni mali nosiť všetky koaličné jednotky, teda aj Slováci. Vanga to odmietol potvrdiť, ide o neverejnú informáciu.
„Nosenie nabitých zbraní na základni nie je ničím výnimočným,“ povedal však.
„Prijíma sa často aj pri iných hrozbách. Môžu i zakázať nosiť zbraň pre príslušníkov afganských bezpečnostných síl počas výcviku. Je to však otázka dôvery, ktorú treba pre efektívnosť výcviku,“ dodal Vanga, ktorý sa tiež zúčastnil misii v Afganistane.
Väčšinou nejde o Taliban
Najdesivejšie na probléme je to, že podľa štúdie za väčšinou útokov nie sú infiltrovaní agenti Talibanu. Na západných vojakov strieľajú bežní Afganci z radov policajtov či vojakov.
Jednoznačné príčiny sa nedajú pomenovať, môžu nimi byť hnev voči prítomnosti cudzích vojsk, ale niekedy aj osobná nenávisť.
A kým proti infiltráciám Talibanu sa dá bojovať, toto je horší problém. „Je to systematické a bude to pokračovať, kým neodídeme,“ povedal pre Guardian nemenovaný diplomat z Kábulu.
A čím viac vojakov a policajtov budú západní vojaci trénovať, čím viac spoločných operácií budú spolu podnikať, tým viac útokov „priateľov“ môžu očakávať.