Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
TEL AVIV. Ľudia v Izraeli sa pýtajú, či to bola len nepekná bitka tínedžerov, alebo rasovo motivovaný čin, z ktorého môže vzniknúť problém.
Izraelskí tínedžeri, medzi nimi aj trinásťročné dievča podľa polície v piatok zlynčovali na rušnom jeruzalemskom námestí štyroch arabských mladíkov. Jeden z nich skončil v kritickom stave v nemocnici a bol istý čas v kóme.
Päťdesiati na štyroch
Jeruzalemská polícia útok označila za mimoriadne surový. Jej hovorca sa tiež pozastavil nad tým, že lynčovaniu, keď štyroch Arabov napadlo asi päťdesiat tínedžerov, sa prizerali stovky ľudí a nikto im nepomohol. Vo väzbe je už jeden 19-ročný Izraelčan a štyria maloletí vo veku od trinásť do pätnásť rokov.
Jeden z nich mal povedať, že mladí Arabi sa prechádzali po teritóriu, ktoré „nie je ich“ a dovoľovali si na jeho sestru. V izraelských médiách sa objavili informácie, že Izraelčania na Arabov kričali vulgárne nadávky a opakovane volali „Smrť Arabom!“
O nacionalistickom či rasistickom útoku hovorí aj rodina zraneného mladíka. Sedemnásťročný Džamal Džulani je z východného Jeruzalema a do centra si s bratrancami prišiel kúpiť oblečenie.
Rodiny podozrivých svoje deti bránia. Matka jedného z nich povedala, že jej syn je dobrý, aj keď trochu problémový chlapec. O incidente sa vraj dozvedel z televízie a plakal, keď videl, že jeden z arabských mladíkov je v nemocnici.
Prípad podrobne sledujú všetky izraelské médiá a zdesená je aj verejnosť. V Jeruzaleme už pred úradom premiéra Netanjahua protestovali ľudia a žiadali rýchle vyšetrovanie. Podobné prípady sú vždy komplikované, lebo sú príliš emocionálne.
Išlo v Jeruzaleme o vyčíňanie výrastkov alebo rasistický útok? Ako to bude posudzovať polícia a ako súdy? Za rasové útoky je vyššia sadzba a navyše takmer vždy vyvolávajú odvetu a zvyšujú napätie.
Časté zrážky
Arabské médiá v takmer celom regióne už stihli čitateľov informovať, že udalosť sa stala za nečinného prizerania „okupantov“. Chlapci, čo boli s Džulanim, však tvrdili, že policajti prišli rýchlo. Útok sa navyše odohral v Jeruzaleme, čo je citlivé miesto.
Zrážky medzi židmi a Arabmi tam nie sú nezvyčajné. Posledný útok však šokoval pre nízky vek údajných páchateľov. V meste a jeho okolí je okrem zvyčajného napätia teraz ešte dusnejšie.
V posledných týždňoch v okolitých lesoch a kibucoch vzniklo niekoľko úmyselne založených požiarov. Miestni sú presvedčení a polícia to nevylučuje, že sú za nimi nacionalisticky orientovaní Arabi.
Amerika vidí terorizmus už aj medzi židmi
Izrael útoky na Palestínčanov odsudzuje, veľmi proti nim nezasahuje.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Nielen Palestínčania stoja za teroristickými útokmi v Izraeli. K takýmto incidentom patria aj akcie radikálnych židovských osadníkov na západnom brehu, ktorí útočia na mešity či Palestínčanov.
Priznali to aj Američania, ktorí vôbec prvýkrát zaradili útoky židovských osadníkov na zoznam teroristických incidentov. Ten každoročne vydáva ministerstvo zahraničných vecí.
Podľa OSN sa od roku 2009 zvýšil počet útokov osadníkov na Palestínčanov o 150 percent. Len v roku 2011 napadli židia desať palestínskych mešít na západnom brehu. Ničia im aj záhrady, útočia na dobytok, autá a domy.
Izrael síce tieto útoky oficiálne odsudzuje a páchateľov nazýva teroristami, no aktivisti štátu vyčítajú, že v praxi jeho bezpečnostné zložky nezasahujú. Problémy by sa mohli ešte zvýrazniť, ak by Palestínčania začali útoky osadníkov opätovať.
Matúš Krčmárik