ŽENEVA. Sýrčania naďalej v tisíckach utekajú zo svojej krajiny, aby unikli pred tamojšími násilnosťami. V susedných štátoch (Iraku, Jordánsku, Libanone a Turecku) už registrujú viac než 170-tisíc utečencov zo Sýrie.
Vo vidieckych oblastiach pri Damasku navyše vypuklo hnačkové ochorenie, informuje v piatok Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).
Podľa hovorcu úradu Adriana Edwardsa medzi utorkom a stredou do Turecka zo severosýrskych miest Halab, Azáz, Idlib a Ládikíja ušlo približne 3 500 Sýrčanov. Cez noc vyše tisícka ďalších dorazila aj do Jordánska.
Šéfka humanitárnych operácií OSN Valerie Amosová vo štvrtok uviedla, že humanitárnu pomoc potrebuje už viac než 2,5 milióna Sýrčanov.
V krajine medzitým pokračujú boje medzi silami sýrskeho prezidenta Bašára Asada a povstalcami, ktorí sa snažia o zvrhnutie jeho autoritárskeho režimu už 17 mesiacov.
Odporcovia Asada zaútočili na ruské veľvyslanectvo
Odporcovia sýrskeho prezidenta Bašára Asada v noci zo štvrtka na piatok zaútočili na ruské veľvyslanectvo v Londýne. S odvolaním sa na oficiálne stanovisko ruskej diplomacie o tom informovala tlačová agentúra RIA Novosti, podľa ktorej neznámi vandali spôsobili na budove ambasády "značné" škody.
Demonštranti zhromaždení pred veľvyslanectvom údajne najskôr skandovali protiasadovské heslá a niektorí z nich neskôr budovu ruského zastupiteľstva začali ohadzovať kameňmi. Incident sa zaobišiel bez zranených.
Moskva nad útokom vyjadrila poľutovanie a zároveň skritizovala britskú políciu, ktorá mala voči útočníkom zasiahnuť neskoro. Nešlo pritom o prvý prípad tohto druhu. Podporovatelia sýrskej opozície zaútočili na ruské veľvyslanectvo aj začiatkom roka, keď farbou postriekali jeho plot.
Rusko spoločne s Čínou na pôde Bezpečnostnej rady OSN zablokovalo už niekoľko rezolúcií, ktoré by razantnejším spôsobom pristupovali k súčasnému sýrskemu režimu. Západ spoločne so sýrskou opozíciou preto obe veľmoci obviňuje z podpory Asada.
Bývalý sýrsky premiér je na rozhovoroch o zvrhnutí Asada
Bývalý sýrsky premiér Rijád Hidžáb, ktorý tento mesiac opustil sýrsky režim, sa nachádza v Katare na rozhovoroch, ako zjednotiť opozíciu snažiacu sa o zvrhnutie prezidenta Bašára Asada. Informoval v piatok o tom expremiérov hovorca.
Hidžáb oznámil svoje prebehnutie 6. augusta. Stal sa najvyššie postaveným úradujúcim predstaviteľom, ktorý opustil Asadovu vládu. Hidžáb pricestoval do Kataru vo štvrtok na trojdňovú návštevu, spresnil jeho hovorca Muhammad Atarí.
Bývalý premiér bude diskutovať o "zjednotení snáh opozície, ako urýchliť proces pádu režimu", dodal hovorca podľa agentúry Reuters.
Emirát Katar ležiaci na Arabskom polostrove je jedným zo štátov v regióne, v ktorom vládnu sunnitskí moslimovia, a podporuje prevažne sunnitské povstanie proti vláde Asada. Ten patrí k šiitskej menšine alávitov.
Hovorca neuviedol, s kým sa Hídžáb stretne. Po návšteve Kataru sa expremiér vráti do Jordánska, kde sa po emigrácii zo Sýrie usadil.
Novým vyslancom pre Sýriu je alžírsky diplomat
Ostrieľaný alžírsky diplomat Lachdar Bráhímí bol v piatok vymenovaný za nového osobitného vyslanca OSN a Ligy arabských štátov (LAŠ) pre Sýriu. Oznámila to agentúra DPA. V tejto funkcii nahradí Kofiho Annana, ktorý v nej na vlastnú žiadosť končí 31. augusta.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun uvítal ochotu Bráhímího ujať sa tejto neľahkej úlohy, pričom vyzdvihol jeho talent a skúsenosti. "Bráhímí bude potrebovať silnú, jasnú a spoločnú podporu medzinárodného spoločenstva - vrátane Bezpečnostnej rady, ktorú právom očakáva," tlmočil stanovisko Pan Ki-muna jeho hovorca Eduardo del Buey.
Frustrovaný Annan vyhlásil, že jeho šesťbodový mierový plán pre Sýriu brzdila názorovo rozdelená Bezpečnostná rada OSN, neschopná jednotne konať a zastaviť konflikt v blízkovýchodnej krajine.
Diplomati uviedli pre tlačovú agentúru Reuters, že Bráhímí sa niekoľko dní rozhodoval, či prijme ponuku od generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna. Podľa diplomatov totiž Bráhímí nechcel byť iba obyčajnou náhradou Annana, ale chce pozmenený názov funkcie aj mandát.
Bráhímí (78) dlhé roky pôsobil ako diplomat v službách svojej krajiny, zastával tiež posty v rámci OSN a LAŠ. V 90. rokoch bol alžírskym ministrom zahraničných vecí. Má bohaté skúsenosti s prácou v krízových oblastiach.
V rokoch 1984-1991, keď bol zástupcom generálneho tajomníka LAŠ, sprostredkoval ukončenie občianskej vojny v Libanone. Ako vyslanec OSN pôsobil v Iraku po americkej invázii, v Afganistane po zvrhnutí Talibanu a v Juhoafrickej republike po páde apartheidu.
Bráhímí sa stal osobitným vyslancom pre Sýriu v mimoriadne náročnom období po zlyhaní Annanovho mierového plánu, založenom na dodržiavaní prímeria medzi bojujúcimi stranami. Pokoj zbraní však rešpektujú vládne sily ani povstalci a sýrsky konflikt sa stále stupňuje.