Rím 3. augusta (TASR) - Výbor združený okolo talianskeho senátora Antonia Gentileho navrhol švédskej kráľovskej akadémii talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho za kandidáta na tohtoročnú Nobelovu cenu mieru.
Senátor sa už dlhšie zasadzuje za tento krok. Vo svojom odôvodnení uvádza, že šéf talianskej vlády za zasadil najmä o vstup Ruska do NATO a za vymazanie dlhov krajinám tretieho sveta.
Počas svojho zatiaľ 14-mesačného úradovania vo funkcii premiéra a 8-mesačného úradovania vo funkcii dočasného ministra zahraničných vecí hral Berlusconi podľa Gentileho "rozhodujúcu sprostredkovateľskú úlohu pri riešení medzinárodných konfliktov, pričom Taliansku prinavrátil stratenú diplomatickú váhu."
Najdôležitejším je v tomto ohľade jeho sprostredkovateľskú úsilie v otázke Ruska a NATO, ktoré vyústilo do usporiadania zodpovedajúceho summitu konajúceho sa v talianskom prímorskom mestečku Pratica di Mare neďaleko Ríma, píše sa ďalej v odôvodnení.
Hoci dohoda z Pratica di Mare nie je priamou zmluvou o vstupe Ruska do NATO, predpokladá ich užšiu spoluprácu a má teda mimoriadny význam pri budovaní medzinárodnej geopolitickej rovnováhy.
Gentile tiež pripomína, že Rím a talianska vláda sa stali hostiteľmi júnového summitu Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).
Zakladateľ výboru žiadajúceho pre Berlusconiho Nobelovu cenu je senátorom premiérovej liberálnokonzervatívnej strany Forza Italia. V uplynulých mesiacoch sa výboru podarilo zozbierať stovky podpisov, ktoré podľa ich názoru prepožičajú žiadosti adresovanej na švédsku kráľovskú akadémiu viac vážnosti.
Objavujú sa však i názory, najmä z opozičných radov, že Nobelovu cenu si Berlusconi zaslúži iba za "svoju špecialitu: klamstvo". Opozičný politik Antonio Di Pietro uviedol, že "vďaka Berlusconimu sa Taliansko vo svete zosmiešni."
5 mic