Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
LONDÝN, BRATISLAVA. Politický azyl väčšinou dostávajú ľudia, ktorým siahajú na ľudské práva, spravidla v nedemokratických krajinách.
Aj preto je rozhodnutie ekvádorskej vlády udeliť azyl šéfovi WikiLeaks Julianovi Assangeovi silný odkaz smerom k Veľkej Británii.
Assangea totiž Briti nesúdia za politickú činnosť. Chcú ho vydať do Švédska, kde sa má spovedať za údajné sexuálne obťažovanie.
O politike hovorí len Assange, v skutočnosti ho vraj chcú dostať Američania, ktorí ho chcú popraviť za prezradenie diplomatických depeší.
Počkajú na letisku
Aj preto môže osud bývalého hackera ovplyvniť diplomatické vzťahy medzi krajinami. Ekvádor totiž naznačil, že Briti porušujú jeho ľudské práva.
Paradoxne, útoky proti opozícii vyčítajú skôr ľavicovému ekvádorskému prezidentovi Raphaelovi Correovi. Ekvádorčania pritom dúfajú, že vzťahy s Britmi ostanú neporušené.
„Vyznávame rovnaké hodnoty ľudských práv, demokracie a mieru, ale to je možné len vtedy, keď sú rešpektované základné ľudské práva,“ odkázal šéf ekvádorskej diplomacie Ricardo Patiňo.
Britské ministerstvo mu odpovedalo, že ho rozhodnutie o udelení azylu sklamalo. Ekvádor teraz dúfa, že Briti pustia Assangea z Londýna, čo sa zrejme nestane. Briti trvajú na tom, že majú „právny záväzok“ Assangea vydať. Pred budovou naňho už čakajú policajti.
Diplomatická imunita síce platí aj na vozidlo ambasády, no aj keby sa doň podarilo Assangeovi dostať ešte vo vnútri, na letisku z neho bude musieť vystúpiť. A tam si ho britská polícia počká.
Nebezpečný precedens
Vláda už dokonca naznačila, že si môže po Assangea prísť aj dovnútra budovy. Stačilo by, aby zrušila jej diplomaticky štatút, čo je možné vtedy, ak budova už neslúži na čisto diplomatické účely.
Odborníci však vládu pred týmto krokom vystríhajú. Vznikol by totiž precedens, po ktorom by sa do ohrozenia mohli dostať britskí diplomati v problémových krajinách.
Britský minister zahraničných vecí William Hague uviedol, že krajina Assangeovi bezpečný odchod neumožní a je odhodlaná vydať ho do Švédska.
„Neumožníme pánovi Assangeovi bezpečný odchod zo Spojeného kráľovstva. Neexistuje ani žiaden právny základ na to, aby sme to urobili,“ povedal Hague. „Spojené kráľovstvo neuznáva princíp diplomatického azylu.“
Assange poskytne v nedeľu vyhlásenie pred ambasádou
LONDÝN. Zakladateľ internetovej stránky WikiLeaks Julian Assange v nedeľu 19. augusta osobne poskytne vyhlásenie pred ekvádorským veľvyslanectvom v Londýne. Informoval o tom vo štvrtok hovorca WikiLeaks.
Nie je však jasné, či Assange bude riskovať zatknutie a objaví sa pred budovou ambasády.
"Julian Assange dá osobné vyhlásenie pred ekvádorským veľvyslanectvom v nedeľu o 14.00 h miestneho času (15.00 h SELČ)," uviedla webová stránka WikiLeaks v odkaze na sociálnej sieti Twitter.
"Bude to od marca jeho prvé verejné vstúpenie," uvádzalo sa ďalej v odkaze.
Hovorca WikiLeaks Kristinn Hrafnsson odmietol poskytnúť ďalšie podrobnosti a neuviedol ani to, či sa Assange objaví v okne veľvyslanectva alebo na chodníku.
"Z bezpečnostných dôvodov nemôžem ísť teraz do podrobností," dodal hovorca.
TASR