Hovorí sa, že rodičov si človek nevyberá. Platí to však aj opačne. Po tomto týždni by o tom vedel rozprávať poľský premiér Donald Tusk.
Poľské médiá už niekoľko dní píšu o afére jeho syna Michala. Ten pracoval na letisku v Gdansku a zároveň aj ako PR poradca pre nízkonákladovú leteckú spoločnosť ORL, ktorá v júli skrachovala.
Vlastnila ju spoločnosť, ktorú viedol kontroverzný podnikateľ. Ten už v minulosti dostal podmienku za klamanie zákazníkov.
Práve on teraz hovorí, že Michal Tusk vynášal tajné informácie z letiska a posúvali ich leteckej spoločnosti. Hoci ten tieto obvinenia odmieta, priznáva pochybenia.
Pracoval súčasne aj ako novinár pre Gazetu Wyborczu, písal o leteckej doprave a vo svojich článkoch si odpovedal ako PR poradca.
Ak by išlo o niekoho iného, celá aféra by ani v uhorkovej sezóne nestála za zmienku. Michal Tusk je však synom svojho otca.
„Starý Tusk nevie, čo robí mladý?“ pýtali sa novinári a začali zisťovať, akú úlohu má v afére premiér. Ten preto v utorok usporiadal tlačovú konferenciu, na ktorej povedal, že nemal žiadne tajné informácie a synovi, aj keď pochybil, naďalej verí.
Premiéra sa zastal nositeľ Nobelovej ceny za mier Lech Walesa. A navrhol riešenie, aby sa podobné aféry už neopakovali.
„Najlepšie je byť starým mládencom ako Jaroslaw Kazcyński a vtedy bude dobre. Preto navrhujem jednoduché riešeni: Nech pozície zastávajú starí mládenci a staré panny,“ povedal.