Prisťahovalcov nechcú ani bežní Gréci. Počet rasových útokov v krajine stúpa.
ATÉNY, BRATISLAVA. Aténske námestie Omonia sa nachádza len kilometer od gréckeho parlamentu. Ešte donedávna ho považovali za centrum imigrantov v Aténach, kde podľa domácich prekvitali zločin aj prostitúcia.
Po nedávnej akcii gréckej polície proti prisťahovalcom je všetko inak. Podľa portálu SE Times polícia Omoniu takmer úplne vyčistila.
Akcia ako pohostinnosť
Grécka vláda sa v čase, keď musí riešiť ekonomickú krízu, pustila do boja s imigrantmi.
Pri nedávnej akcii zadržala polícia 8-tisíc prisťahovalcov. Väčšina z nich bola v krajine legálne, asi dvetisíc ľudí bez papierov uväznili.
Akcia mala provokačný názov Zeus Xenios. V gréckej mytológii to bol boh pohostinnosti. Medzi zadržanými bol aj jeden iracký Kurd.
„Policajt povedal mne a každému, kto nevyzeral grécky, aby sme ho nasledovali. Celá procedúra trvala päť hodín, veľa sa tam kričalo, jedného Alžírčana zbili,“ povedal pre Guardian muž, ktorý žije v krajine legálne 15 rokov.
Problém prisťahovalectva je v Grécku skutočne jeden z najväčších spomedzi krajín Európskej únie.
Vzhľadom na svoju geografickú polohu prechádza cez Grécko ročne stotisíc imigrantov. Deväť z desiatich prisťahovalcov vstupuje do Európy práve cez Grécko.
Keďže susedné Bulharsko stále nie je v Schengene, mnohí nelegálni cudzinci nemajú kadiaľ postupovať ďalej do Európy, čo je ich sen, a zostávajú v krajine.
V 11-miliónovom Grécku žije milión legálnych aj nelegálnych prisťahovalcov.
Nová pravicová vláda si problém prisťahovalectva zvolila za jednu zo svojich priorít.
„Strácame krajinu. To, čo sa deje teraz, je najväčšia invázia v histórii. Od príchodu Dórov pred 3000 rokmi sme nemali taký prúd imigrácie,“ povedal pre televíziu Skai minister pre verejný poriadok Nikos Dendias.
„Nedovolíme, aby sa naše mestá a krajina stali getom migrantov,“ dodal.
Ako však píše portál Ekathimerini, pred pár rokmi politikom imigranti neprekážali. Aj preto, že ako lacná pracovná sila pomáhali v hospodárskom raste krajiny.
„Dokonca aj projekty pre „zázračné“ olympijské hry v roku 2004 boli postavené načas najmä vďaka migrantom,“ píše portál v komentári.
To je však už pre ekonomickú krízu minulosť. Mnohí Gréci obviňujú práve imigrantov z toho, že im kradnú prácu. Vláda hlas ľudu počúva.
Stavia záchytné centrá, celkovo pre 30tisíc migrantov. Zvyšuje počty policajtov na hraniciach.
A nelegálnych imigrantov už začala deportovať do ich krajín - nedávno poslala domov 88 Pakistancov.
Kritika mimovládok
Spôsob, akým zakročila vláda proti imigrantom, sa nepáči organizáciám na ochranu ľudských práv.
Polícia vyberá podozrivých na ulici na základe farby pleti, aj keď mnohí Afričania či prisťahovalci z Ázie v krajine žijú a pracujú legálne.
Podľa opozície sa vláda snaží bojom proti imigrantom prekryť to, že sa nedokáže dohodnúť s veriteľmi na riešení gréckej krízy.
„Nehovoríme, že krajina nemá právo kontrolovať migráciu, no musí to robiť podľa medzinárodných pravidiel,“ tvrdí pre SE Times Lia Gogouová z Amnesty International.
Akcia tiež podľa nich zvýši počet útokov Grékov proti imigrantom. Tie od začiatku roka v krajine stúpajú.
„Začalo sa to slovnými útokmi, potom prišli s palicami, teraz už vyťahujú nože,“ povedal v utorok pre Reuters šéf pakistanskej komunity v krajine Javied Aslam.
Podľa neho došlo za šesť mesiacov k 500 útokov, viac ako 20 ľudí bodli nožom. Jeden Iračan zomrel.
Polícia však hovorí, že akcia bola úspešná a odrádza tých, čo chcú prísť do krajiny. Podľa ich čísiel, kým pred operáciou chytili na hraniciach za deň 447 ľudí, v dňoch po nej už len pätnásť.