LONDÝN, BRATISLAVA. Už dva mesiace sa šéf WikiLeaks Julian Assange skrýva na ekvádorskej ambasáde v Londýne a dúfa, že táto juhoamerická krajina mu dá azyl. Zdá sa, že situácia by preňho mohla skončiť dobre.
Nie je to však celkom pravda.
Ekvádorský prezident Raphael Correa v pondelok sľúbil, že tento týždeň oznámi svoje rozhodnutie. Zdroj denníka Guardian tvrdí, že ľavičiar je už rozhodnutý – Assangeovi azyl udelí.
Ako ho dostať von?
Ekvádor zatiaľ o verdikte nechce hovoriť. Prezident si vraj musí naštudovať množstvo zákonov medzinárodného práva, pre krajinu to môže byť veľmi citlivá situácia.
Tento týždeň sa mal stretnúť s poradcami, rozhodnutie by mal teda urobiť v týchto dňoch. Assangea a WikiLeaks podporujú, no nechcú si pohnevať britskú vládu.
Ekvádorčania nerozhodujú len o azyle, ale zvažujú aj to, či vedia dostať Assangea z Británie.
„Dostaneme voľnú cestu od britskej vlády? Aj to musíme brať do úvahy,“ hovorí minister zahraničných vecí Ricardo Patino.
Jeho britskí kolegovia mu odkazujú, že v žiadnom prípade.
„Británia má právnu povinnosť vydať pána Assangea do Švédska. Túto povinnosť si splníme,“ cituje agentúra Reuters vyjadrenie ministerstva zahraničných vecí.
Britský súd totiž rozhodol, že krajina musí Assangea vydať do Švédska. Tamojšia prokuratúra ho chce vypočuť pre obvinenie, že pred dvomi rokmi sexuálne obťažoval dve ženy.
Assange zas tvrdí, že je to len zámienka na to, aby ho Švédi neskôr vydali do Spojených štátov. A tam mu vraj hrozí trest smrti.
Pred budovou ambasády stoja policajti, ktorí Assangea zatknú hneď, ako opustí diplomatickú pôdu. Nič by na tom nezmenilo ani udelenie azylu.
„Nie je to karta, ktorá by pre vás znamenala beztrestnosť za akýkoľvek čin na celom svete,“ tvrdí právnik Roger Gherson, odborník na britské imigračné zákony.
Persona non grata
Podľa niektorých odborníkov je netypické aj to, že Londýn dovolil, aby sa Assange, na ktorého je vydaný zatykač za porušenie pravidiel domáceho väzenia, tak dlho skrýval na ekvádorskej ambasáde.
Ide síce o diplomatickú pôdu, no aj v tomto prípade môže zasiahnuť. Stačilo by veľvyslanca požiadať o jeho uvoľnenie, ak odmietne, potom ho vyhostiť.
„A prečo nie? Ak tak nerobíme, všetkým kriminálnikom v Londýne hovoríme, že stačí zaplatiť malú sumu veľvyslancovi a máte voľnú cestu,“ argumentuje bývalý britský diplomat Oliver Miles.