TOKIO. Viac ako desať percent robotníkov z dvoch japonských jadrových elektrární zasiahnutých minuloročnou katastrofou diskriminovali, informovala v stredu tlačová agentúra Kjódo.
Z výsledkov prieskumu na 1495 robotníkoch z blízko seba stojacich jadrových elektrární Fukušima I a Fukušima II vyplýva, že 191 z nich (12,8 percent) čelilo diskriminácii vo svojom okolí.
Niektorým robotníkom po vyhlásení núdzového stavu odopreli poskytnutie zdravotnej starostlivosti, neumožnili prenajať si byty alebo ich slovne urážali.
Uviedli to v prieskume Univerzity Ehime v japonskom meste Macujama a Vojenskej lekárskej akadémie.
"Robotníci v elektrárni nie sú len personálom pracujúcim na rekonštrukcii, ale aj obeťami katastrofy," povedal univerzitný profesor a vedúci výskumu Takeši Tanigawa pre agentúru Kjódo.
"Nedostatok pochopenia vo verejnosti pre týchto ľudí zníži ich pracovnú motiváciu a spôsobí depresiu," dodal Tanigawa, ktorý predtým pôsobil ako lekár spoločnosti pre elektráreň Fukušima I.
U robotníkov, ktorých diskriminovali, bola dvojnásobná pravdepodobnosť, že budú trpieť depresiou, úzkosťou a ďalšími príznakmi psychických porúch.
Obe elektrárne spoločnosti Tokyo Electric Power vyradili z prevádzky minulý rok. Dôvodom bolo prehriatie jadra v troch zo šiestich reaktorov elektrárne Fukušima I po marcovom zemetrasení a cunami.