AKTUALIZOVANÉ 20:11

Vládne lietadlá ostreľovali sýrsky Azáz, zahynuli desiatky civilistov

Podľa údajov aktivistov doteraz našli najmenej 30 tiel.

Sýrski rebeli v meste Aleppo.(Zdroj: TASR)

BEJRÚT. Sýrske vojenské lietadlá bombardovali v stredu severné pohraničné mesto Azáz, pričom zabili desiatky ľudí. Informovali o tom opoziční aktivisti, ktorí zverejnili na portáli YouTube video z udalostí. Vidno na ňom obyvateľov povstaleckej bašty ako kričia Boh je najväčší a vynášajú zakrvavené telá z trosiek betónových budov.

Podľa údajov aktivistov doteraz našli najmenej 30 tiel, pričom pátrajú po ďalších. Sýrska organizácia pre monitorovanie ľudských práv zatiaľ uvádza viac než 20 zabitých vrátane detí, lekár z miestnej nemocnice však hovorí až o 80 mŕtvych a 150 zranených. Je možné, že počet obetí ešte porastie.

"Bola to civilná oblasť. Všetky tieto domy boli plné žien a detí, ktoré spali počas pôstu," povedal asi 50-ročný stavebný inžinier Abú Umar, ktorý bol svedkom ostreľovania. "Len psy môžu spraviť niečo také. Ani Izrael vo vojne by to neurobil," podotkol.

Sýrske vládne sily bojujúce proti 17-mesačnému povstaniu proti prezidentovi Bašárovi Asadovi používajú proti povstalcom vojenské vrtuľníky a stíhačky, ktorým ľahko ozbrojená opozícia nemôže kontrovať.

Azáz leží severne od sýrskej komerčnej metropoly Halab blízko pri hranici s Tureckom a často je využívaný ako základňa opozičnej Slobodnej sýrskej armády.

Sýriu vylúčia z najväčšej panislamskej organizácie

Sýriu v stredu podľa očakávania vylúčia z Organizácie islamskej spolupráce (OIC) za jej násilné potláčanie 17-mesačného povstania. Informovali o tom nemenované diplomatické zdroje nemenovaný diplomat.

"Rezolúcia týkajúca sa sýrskeho členstva v OIC nečelí prekážkam. Bude schválená," povedal ešte v pondelok zdroj po prípravnom stretnutí ministrov zahraničia v Džidde.

Podľa jeho slov rozhodnutie pravdepodobne formálne oznámia na konci druhého dňa summitu, ktorý zvolal začiatkom augusta saudskoarabský kráľ Abdulláh s cieľom zmobilizovať podporu pre sýrskych povstalcov bojujúcich proti režimu Asada. Summit sa začal v utorok.

Organizácia islamskej spolupráce má 57 členských štátov, v ktorých žije celkovo až 1,5 miliardy obyvateľov. Ide o najväčší spolok združujúci prevažne moslimské krajiny a o celkovo najväčšiu organizáciu mimo OSN. Sídli v saudskoarabskej Džidde.

USA: Irán v Sýrii buduje a cvičí provládne milície

Irán pomáha Sýrii s budovaním provládnych milícií, ktoré majú bojovať proti ozbrojenej opozícii. V utorok to na tlačovej konferencii povedal americký minister obrany Leon Panetta.

Rastúca prítomnosť Iránu v Sýrii podľa Panettu znepokojuje Spojené štáty a naznačuje nový a nebezpečný moment v krvavom konflikte, ktorý si od marca minulého roku vyžiadal už najmenej 23-tisíc obetí.

Príslušníci iránskych elitných revolučných gárd podľa Panettu formujú a cvičia v Sýrii milície, ktoré budú bojovať po boku vládnych jednotiek oslabených častými dezerciami. Zostavené budú väčšinou zo šiitských moslimov vrátane alavitskej menšiny, ku ktorej patrí aj prezident Bašár Asad.

"Je zrejmé, že Irán zohráva stále väčšiu rolu v Sýrii v mnohých oblastiach," vyhlásil. Irán zároveň vyzval, aby sa do sýrskeho konfliktu nemiešal. "Sýrčania by si mali o svojom osude rozhodnúť sami," zdôraznil Panetta. Irán podporuje ozbrojené frakcie aj v iných krajinách - napríklad hnutie Hizballáh v Libanone a Mahdího armádu v Iraku.

V Aleppe neušetrili ani nemocnicu

Sýrske armádne jednotky sa v stredu dostali do zrážok s povstaleckými bojovníkmi neďaleko sídla vlády a iránskeho veľvyslanectva v Damasku. Informovali o tom opoziční aktivisti.

Boje vypukli po tom, ako povstalci zaútočili na kontrolné stanovištia vládnych síl v damaskej štvrti Mazza.

Podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva napadli okrem iného komplex iránskej ambasády a vládne úrady v oblasti ručnými raketometmi. V severnej časti metropoly medzitým došlo k silnej explózii.

Aktivisti bezprostredne nehlásili obete zrážok, štátne médiá však tvrdili, že vojaci zabili alebo zatkli viacerých povstaleckých bojovníkov.

Organizácia pre ľudské práva Human Rights Watch (HRW) medzitým informovala, že v severosýrskom meste Aleppo armáda znova zaútočila na dôležitú nemocnicu, čím podľa správy porušila medzinárodné humanitárne právo.

Lekárov nahrádzajú dobrovoľníci

Agentúra Reuters informovala o najmenej dvoch veľkých dierach v objekte a značnom poškodení štyroch poschodí.

Nemocnicu aš-Šifá zasiahol v utorok asi tucet rakiet S-5, odpaľovaných z lietadiel, uviedla HRW s tým, že išlo o druhý útok na túto zdravotnícku inštitúciu za tri dni, čo naznačuje, že nebola zasiahnutá náhodne.

Podľa pracovníkov nemocnice sa v nej v čase útokov nenachádzali žiadni povstaleckí bojovníci.

Miestny lekár uviedol, že zranenia utrpela jedna osoba, pričom pacientov museli premiestniť inam.

"Ak by sme tam ostali len o päť minút dlhšie, zomreli by sme," povedal lekár, ktorý sa predstavil ako doktor Júnus.

Nemocnica podľa neho prijímala prevažne civilistov zranených pri bojoch, pričom pôvodní lekári z nemocnice už skôr odišli a nahradili ich dobrovoľníci, informovala agentúra Reuters.

Rusko varuje Západ pred sabotovaním vzájomnej dohody

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v stredu varoval, že Moskva sa nebude prizerať, ako Západ "sabotuje" dohodu o spôsobe riešenia konfliktu v Sýrii, ku ktorej dospeli zástupcovia svetových veľmocí a vybraných arabských krajín 30. júna v Ženeve.

Bližšie nešpecifikované štáty pritom obvinil z podnecovania násilia v blízkovýchodnej krajine, ktorého sa dopúšťajú otvoreným podporovaním tamojšej ozbrojenej opozície. Podľa Lavrova teraz Rusko očakáva od západných partnerov vyjadrenie, či sa naďalej hlásia k júnovej dohode.

"To, čo bolo dosiahnuté v Ženeve, by sa nemalo sabotovať," povedal ruský minister počas stredajšej návštevy Bieloruska. "Doslova v najbližších dňoch sa budeme snažiť od našich partnerov získať odpoveď, či podporujú to, k čomu pristúpili v Ženeve. Ak je tomu tak, prečo neprijímajú kroky, aby to uskutočnili?" opýtal sa Lavrov pred novinármi v Minsku.

"Je potrebné, aby vonkajší hráči vytvárali nátlak na všetky strany v Sýrii a prestali vyzývať a nabádať opozíciu, aby pokračovala v ozbrojenom boji," upozornil minister.

Zástupcovia piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN a vybraných arabských krajín sa dohodli, že budú podporovať plán politických zmien v Sýrii, ktorý predpokladá vytvorenie vlády národnej jednoty, pričom výslovne nepožaduje odstúpenie Asada.

Západné veľmoci však vzápätí potvrdili, že trvajú na Asadovom odchode do ústrania. Čína a Rusko zastávajú postoj, podľa ktorého by mali o Asadovom osude rozhodovať samotní Sýrčania.

Saudská Arábia nariadila občanom odísť z Libanonu

Saudská Arábia nariadila svojim občanom, aby okamžite opustili Libanon. Dôvodom sú obavy z únosov, ktorých sa môžu dopustiť šiiti rozhnevaní tým, že povstalci v Sýrii zadržiavajú ľudí z Libanonu a Iránu.

Vyhlásenie veľvyslanectva Saudskej Arábie v Bejrúte, ktoré dnes zverejnila oficiálna saudskoarabská tlačová agentúra, vyzýva občanov kráľovstva, aby z Libanonu "okamžite" odcestovali. Varuje zároveň cestujúcich pred návštevami tejto krajiny, obľúbenej letnej dovolenkovej destinácie pre obyvateľov štátov Perzského zálivu.

Ozbrojení príslušníci šiitskeho klanu v Libanone predtým oznámili, že držia 20 Sýrčanov ako rukojemníkov, pokým povstalci v Sýrii neprepustia ich príbuzného. Sýrski povstalci tvrdia, že zadržiavajú Libanončana, ktorého obviňujú z členstva v libanonskom šiitskom militantnom hnutí Hizballáh, spojencovi Sýrie a Iránu.

OSN: Obe strany sýrskeho konfliktu sa dopúšťajú vojnových zločinov

Obe strany konfliktu v Sýrii sa dopúšťajú vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Sýrske bezpečnostné sily a provládne milície však páchajú takého činy vo väčšom rozsahu a intenzite než povstalecké sily. K týmto zisteniam dospela komisia expertov vymenovaná Radou OSN pre ľudské práva.

Nezávislí vyšetrovatelia pripísali jednotkám sýrskeho prezidenta Bašára Asada a provládnym milíciám šabbíha zodpovednosť za májový masaker vyše 100 civilistov v dedine Húla v provincii Homs, z ktorých takmer polovicu tvorili deti.

Na vojnových zločinoch a hrubých porušeniach medzinárodných noriem v oblasti ochrany ľudských práv a humanitárneho práva, vrátane vrážd, mučenia, sexuálneho násilia, nezákonného zadržiavania a popráv, rabovania a ničenia majetku obyvateľstva, sa podieľali aj špičky sýrskej vlády a armády, píše sa vo vyše 100-stranovej správe, zostavenej vyšetrovacou komisiou pod vedením brazílskeho diplomata a právneho experta Paula Pinheira.

Vojnové zločiny spáchané povstaleckými silami sa podľa správy "v závažnosti, frekvencii a rozsahu" nevyrovnali zločinom, za ktoré nesú zodpovednosť sýrske bezpečnostné sily a armáda.

Podľa americkej členky komisie Karen AbuZaydovej sa vládne sily zrejme dopúšťajú takýchto zločinov systematicky, v rámci rozsiahlych, komplexných a koordinovaných operácií.

Správa sa zaoberá obdobím medzi 15. februárom a 20. júlom 2012. Vyšetrovatelia ju zostavili na základe informácií získaných z vyše tisícky rozhovorov. Členovia komisie však zdôraznili, že ich prácu poznačila nemožnosť preskúmať situáciu priamo v teréne v Sýrii.

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 3. Rastie nám pokrivená generácia?
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 5. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 10. Univerzita vyTVORená nápadmi študentov!
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 20 192
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 5 012
 3. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 544
 4. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 2 248
 5. Rastie nám pokrivená generácia? 2 242
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 2 206
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 2 092
 8. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 1 684
 9. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 1 598
 10. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 554

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

PRIMÁR

Mužské semeno môže preniesť desiatky vírusov

HIV, Zika a Ebola sú iba začiatok. Semeno môže obsahovať až 27 typov vírusov.

Neprehliadnite tiež

Svet

Francúzsko pohrozilo bojkotom zimných olympijských hier v KĽDR

Francúzsko je prvou krajinou, ktorá verejne pohrozila bojkotom.

Svet

Krtkovia pomáhali po celom svete. Teraz ich zas treba doma v Mexiku

Dobrovoľníci nedostávajú za pomoc po zemetraseniach žiadny plat, no pravidelne cvičia.

Svet

KĽDR môže odskúšať vodíkovú bombu v Pacifiku, tvrdí severokórejský diplomat

Skúška by bola veľkou provokáciou Washingtonu a jeho spojencov.