MOSKVA, PRAHA. Sídlo ruského prezidenta a jeden zo symbolov Ruska môžu vyškrtnúť zo Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Podľa expertov za to môžu necitlivé rekonštrukcie a prístavby, ktoré na tejto známej pamiatke iniciuje práve prezident Vladimir Putin.
Ruská predstaviteľka pri UNESCO Eleonóra Mitrofanovová vraví, že médiá problém zveličujú, no ruskí architekti majú iný názor.
Kontroverzná prestavba
Kremeľ je nezameniteľnou dominantou Moskvy. Pôvodne pevnosť bola neskôr sídlom ruských cárov, ktorí tu sústreďovali svoje bohatstvo.
Dnes je v rukách ľudí Vladimira Putina a podľa mnohých špecialistov to nie sú dobrí správcovia kultúrneho dedičstva.
V liste, o ktorom informujú ruské médiá, adresovanom Zväzu architektov Ruska, UNESCO píše o „vážnom znepokojení“ a žiada o vysvetlenie niekoľkých zásahov do pamiatky.
Súčasná administratíva prichádza s celkovou rekonštrukciou pavilónu číslo 14, kde sídli všemocné tlačové oddelenie prezidenta, protokol a odbor zahraničných vzťahov.
Prestavba bude stáť 150 miliónov eur a historikom sa vôbec nepáči. Už len to, že plocha budovy sa zväčší o 21tisíc štvorcových metrov vraj svedčí o necitlivosti prestavby.
Podľa Mitrofanovovej práve 14. pavilón nie je vôbec historickou budovou a do žiadneho dedičstva nepatrí.
Zamlčali nový pavilón
Lenže okrem rekonštrukcie má byť postavený celkom nový „technický pavilón“ pri Tajninskom sade a ďalšie dve budovy po bokoch veže Kutafja pochádzajúcej z roku 1516.
O tom však UNESCO v rozpore so zabehnutými pravidlami nikto neinformoval.
Keby tak správcovia najväčšej ruskej pamiatky urobili, historici z medzinárodnej organizácie by im ich návrhy zásadne prekreslili.
Autor: Agentúra Epicentrum