PEKING, BRATISLAVA. Dolkar Ccho mala len niečo vyše dvadsať rokov. Pred týždňom sa podpálila pri budhistickom kláštore v čínskom meste Che-cuo. Chcela návrat dalajlámu do vlasti a slobodu pre Tibet.
Stala sa 46. Tibeťanom, čo sa za posledné tri roky podpálil, väčšina z nich zomrela. Aj Dolkar. V pondelok k nej pribudli ďalší dvaja muži, jeden zomrel.
Centrum odporu
Táto dvojica, jeden z nich bol mníchom, sa podpálila v kláštore Kirti v provincii Sečuán. Práve tu sa najviac koncentruje odpor Tibeťanov.
Nepáči sa im, že nemajú ani len takú autonómiu, akú má západná časť Tibetu a pekinská vláda ich pridelila k čínskej provincii.
Okamžite po pondelňajšom čine vyšli ľudia do ulíc. Čínska polícia zasiahla tvrdo, ako je u nej zvykom. Jedného demonštranta dokonca dobila na smrť. Ide o najväčšie zrážky od januára, keď tu zomrelo šesť Tibeťanov.
Nespokojnosť Tibeťanov sa stupňuje, v poslednom týždni sa podpálilo až päť ľudí. Spolu sa na takýto zúfalý čin podľa aktivistov a exilovej tibetskej vlády odhodlalo už 50 ľudí. Mníchov, mníšok, ale aj obyčajných Tibeťanov.
„Ako pôvodcu týchto činov nemožno nevidieť čínsky útlak,“ píše pre Asia Times tibetský exilový politický líder Lobsan Sangay.
Číňania podľa neho kláštor Kirti sledujú kamerami, hliadkuje v ňom 800 príslušníkov bezpečnostných síl.
Mníchov nútia zúčastňovať sa na vlasteneckých kurzoch. Ak odmietnu, vykážu ich z kláštora. Mníchov dokonca nútia, aby odsúdili svojho duchovného vodcu dalajlámu a šliapali po jeho fotke. Musia tam mať fotografie Mao Ce-tunga, prezidenta Chu Ťin-tchaa a čínske vlajky.
Tibeťania sú zúfali, a preto podľa tibetského lídra robia aj zúfalé činy.
Peking si týmto chce zabezpečiť moc aj nad duchovným životom Tibeťanov. Dalajlámu obviňujú, že podporuje upaľovanie mníchov a tým je zodpovedný za smrť desiatok ľudí.
Dalajláma pritom zdôrazňuje posvätnosť všetkého živého a ľudí od upaľovania odhovára.
Mentálne chorí
Tibetské vedenie v exile už ustúpilo aj od požiadavky na nezávislosť Tibetu, ktorú krajina stratila po invázii čínskej armády v roku 1950.
Namiesto toho požaduje, aby mali všetky tibetské oblasti autonómiu, pričom Peking by sa staral o ich bezpečnosť a zahraničné vzťahy. Číňania však o tom nechcú ani rokovať.
Dalajláma je pre nich separatista, ktorý chce Tibeťanov vrátiť do nevoľníctva. A ľudia, ktorí sa podpálili, sú podľa nich teroristi a mentálne chorí.