Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
TUNIS, BRATISLAVA. Ženy na uliciach napádajú policajti za to, že majú krátku sukňu. Radikálni islamisti bijú novinárky a bránia im v práci. Vyše rok a pol po revolúcii v prvej krajine arabskej jari sa ženy obávajú o svoje práva.
Tisícky ich vyšli v pondelok do ulíc za rovnoprávnosť v ústave v tradične liberálnom Tunisku. Vláda na čele s umiernenými islamistami zo strany Ennahda presadila do návrhu novej ústavy článok, že muž a žena sa v rodine dopĺňajú, a nie, že sú si rovní.
Vláda hovorí o nedorozumení
„Článok, že žena je len doplnkom muža, je sám osebe ohrozením mojej slobody a slobody tuniských žien,“ hovorí pre SME mladá tuniská novinárka Naima Charmitiová.
Ženy na demonštrácii tiež žiadali, aby sa vláda venovala dôležitejším veciam, nezamestnanosti či rozvoju regiónov. „Ennahda je odhodlaná robiť kroky vzad, no sme tu na to, aby sme povedali, že tuniské ženy to neakceptujú,“ povedala pre Reuters 52-ročná Fuzia Belgaidová.
Vláda, ktorá pri nástupe do úradu v októbri sľúbila zachovať práva žien, sa bráni, že rovnoprávnosť je naďalej v preambule ústavy a reakcie sú nedorozumením. Dopĺňanie sa muža a ženy v rámci rodiny vraj neznamená, že je žena menejcenná.
Pod tlakom
Aktivisti sa však obávajú, že je to len začiatok. „Ak zostaneme teraz ticho, neskôr nás prekvapia oveľa vážnejšie rozhodnutia,“ hovorí pre Reuters Ahlam Belhadžová z Demokratickej asociácie žien.
Ennahda je pod tlakom radikálnych islamistov – saláfistov, ktorí žiadajú konzervatívne uplatňovanie islamu. Nechcú si pohnevať svojich konzervatívnych voličov.
No prevažne sekulárna spoločnosť na nich na druhej strane nalieha, aby neustupovali z nadobudnutých občianskych slobôd a práv žien, ktoré sú v arabskom svete jedinečné.