RIJÁD, BRATISLAVA. Ženy v Saudskej Arábii môžu pracovať, no nemali by sa zbytočne pohybovať v mužskej spoločnosti.
V praxi to znamená, že väčšina žien je v domácnosti a ženy tvoria len pätnásť percent celej pracovnej sily v krajine.
To sa teraz aspoň čiastočne zmení. Ženy dostanú nielen vlastné obchody, ale celé mesto. Podobať sa bude na veľký priemyselný komplex, v ktorom bude vstup mužom zakázaný.
Chcú pracovať
Stáť by mohlo už na budúci rok. Podobné komplexy pre pracujúce ženy chcú postaviť aj na iných miestach krajiny.
Fakty
Mestá pre ženy
Prvý komplex pre ženy bude pri Hofufe, postupne ich chcú otvoriť viac. Cieľom je, aby boli ženy nezávislejšie, pričom sa zachová segregácia pohlaví.
„Nové priemyselné mesto bude mať aj výcvikové centrum, kde budú ženy učiť, ako čo najlepšie využiť svoje schopnosti a pracovať v továrni. Toto je kľúčové na to, aby sme znížili nezamestnanosť medzi absolventkami škôl,“ cituje Guardian Hussu al-Aunovú, ktorá projekt navrhla.
Ženy v Saudskej Arábii totiž môžu študovať, mnohé to aj využívajú, no po vysokej škole ostávajú v domácnosti a nemajú prakticky žiadne pracovné návyky, keďže väčšinu dňa strávia pri deťoch.
V novom meste by malo pracovať asi päťtisíc žien, budú v ňom textilky, farmaceutické alebo potravinárske fabriky. V meste nebudú ženy len pracovať, ale prevádzky budú aj riadiť.
Stáť bude v blízkosti mesta Hofuf, čo je kľúčové pre to, aby sa ženy do práce vedeli vôbec dostať. Podľa zákonov kráľovstva, ktoré sa riadi prísnym výkladom moslimského práva šaría, totiž ženy nemôžu samy ani šoférovať.
Saudskoarabské ženy podľa prieskumov pracovať chcú, až 65 percent obyvateliek krajiny chce vďaka zamestnaniu získať vyššiu nezávislosť od mužov. Sťažujú sa, že nemôžu poriadne využiť svoje vzdelanie.
Historická minúta
Postavenie žien v krajine sa zlepšuje, no veľmi pomaly. Väčšinou ide skôr o symbolické zmeny.
V januári napríklad ženám povolili predávať spodnú bielizeň, dovtedy si museli vystačiť s mužským personálom. Wodždan Šaherkániová sa zasa zúčastnila na olympiáde.
Aj keď na londýnskej džudistickej žinenke vydržala so súperkou bojovať len niečo viac ako minútu. V behu zas krajinu reprezentovala Sarah Attarová.
Od roku 2015 budú môcť ženy aj voliť a kandidovať. Samozrejme, vládnuca rodina sa svojej moci nevzdáva, rozhodovať budú môcť len o miestnych samosprávach.