Bagdad 2. septembra (TASR) - Nemecký minister obrany Peter Struck dnes vyhlásil, že americký minister zahraničných vecí Colin Powell je so svojím postojom v otázke Iraku osamotený v zahraničnopolitickom tíme prezidenta Georgea W. Busha.
Struck poukázal na rozpory medzi vyjadreniami Powella, považovaného Európanmi za predstaviteľa umierneného postoja vo vzťahu k Iraku, a viceprezidenta Dicka Cheneyho a ministra obrany Donalda Rumsfelda, hlavných "jastrabov" v americkej administratíve.
Nemecký minister vyjadril súhlas s Powellovým nedeľňajším vyhlásením, že Washington ako "prvý krok" k vyriešeniu irackej krízy žiada návrat zbrojných inšpektorov, ktorí by posúdili výzbroj Bagdadu.
Podľa Strucka Nemecko zatiaľ nevidelo žiaden dôkaz o tom, že Irak má k dispozícii zbrane hromadného ničenia, pričom iba takýto dôkaz by mohol zmeniť postoj nemeckej vlády v irackej otázke.
Iracký prezident Saddám Husajn medzitým vyhlásil, že cieľom americkej agresie proti Iraku je získať kontrolu nad zásobami ropy na Blízkom východe.
"Prečo to nepriateľstvo voči Iraku? Lebo Amerika je presvedčená, že ak zničí Irak, získa kontrolu nad Blízkym východom, kde sa nachádza 65 percent svetových zásob ropy," uviedol Husajn na stretnutí s bieloruským vicepremiérom Leonidom Kozikom, ktorý irackému lídrovi doručil posolstvo od prezidenta Alexandra Lukašenka.
Uvedomovanie si tohto faktu, ako aj humanitárne a právne aspekty, sú podľa Husajna dôvodom nesúhlasu európskych krajín s politikou USA v otázke Iraku.
"Keď budú mať Spojené štáty pod kontrolou ropu a budú rozhodovať o jej cene, ako aj o množstvách, ktoré budú môcť získať jednotlivé štáty, potom budú môcť rozhodovať o tempe rastu všetkých štátov sveta," vyhlásil iracký prezident, podľa ktorého Európa v poslednom čase "zjavne odhalila tieto úmysly", z čoho vyplýva aj jej "solidarita" s Bagdadom.
Irak má po Saudskej Arábii druhé najväčšie zásoby ropy na svete.