Banja Luka 2. septembra (TASR) - Nová správa vypracovaná výborom bosnianskosrbskej vlády popiera, že udalosti, ku ktorým došlo v júli 1995 v Srebrenici boli masakrou.
Dokument citovaný miestnymi médiami odmieta odhady Západu, podľa ktorých srbské jednotky po obsadení "bezpečnej zóny" OSN na východe Bosny zabili 7000-8000 moslimských mužov. Autori správy tvrdia, že pri dobývaní enklávy zahynulo asi 2000 Bosniakov, z toho väčšina - asi 1800 - v bojoch. Stovku osôb zabili v odvete, zhruba rovnaký počet Moslimov zomrel na následky vyčerpania, uvádza sa v správe. "Príslušníci armády Srbskej republiky (RS) zabili z osobnej pomsty alebo neznalosti medzinárodného práva len 100 vojakov bosnianskej armády," cituje z dokumentu televízia ATV.
Rola vtedajšieho hlavného veliteľa bosnianskosrbských jednotiek, generála Ratka Mladiča sa v dokumente spomína len okrajovo. V texte sa uvádza len to, že Mladič sa "podieľal na evakuácii civilného obyvateľstva" z oblasti a opakovane vyzýval moslimských vojakov, aby sa vzdali.
Haagsky tribunál Mladiča spolu s bývalým bosnianskosrbským prezidentom Radovanom Karadžičom v súvislosti s masakrou v Srebrenici a obliehaním Sarajeva obžaloval z genocídy. Žiadneho z dvojice najhľadanejších obvinených sa zatiaľ nepodarilo zadržať.
Bosnianski forenzní experti tvrdia, že exhumovali 6000 tiel predpokladaných obetí masakry. Asi 3500 je uložených v sklade v Tuzle, oveľa viac sa nachádza v starých baniach alebo ešte stále leží v hroboch. Tisícky bývalých obyvateľov Srebrenice zostávajú nezvestné a predpokladá sa, že zahynuli. Podľa bosnianskych úradov je počet nezvestných 7942, združenia pozostalých hovoria o viac ako 10.000 obetiach.
Očakáva sa, že správa vyvolá pobúrenie medzi bosnianskymi Moslimami. Bosnianskosrbská vláda Mladena Ivaniča sa má správou zaoberať v utorok. Siniša Djordjevič, šéf kancelárie vlády RS pre spoluprácu s haagskym tribunálom, potvrdil, že expertná skupina správu o Srebrenici vypracovala, pred jej predložením vláde sa však k obsahu dokumentu odmietol vyjadriť. "Treba počkať na to, či vláda správu prijme," povedal.
Predstavitelia ICTY sa k správe zatiaľ nevyjadrili, zástupca hlavnej prokurátorky Graham Blewitt však potvrdil západné údaje o počte obetí.
V Bosne sú na 5. októbra vypísané všeobecné voľby a niektorí diplomati vyjadrili obavy, že hlasovanie môže skončiť úspechom nacionalistických subjektov.