Moskva 2. septembra (TASR) Obnovenie monitoringu zbrojných inšpektorov OSN v Iraku je jedinou možnou alternatívou riešenia irackého problému. Podľa Moskvy nepredstavuje Bagdad pre národnú bezpečnosť USA hrozbu, preto vojenské riešenie nie je namieste. Po rozhovoroch s irackým ministrom zahraničných vecí Nádžímom Sabríhom to dnes v Moskve oznámil šéf ruskej diplomacie Igor Ivanov.
"Rusko nenachádza ani jeden hodnoverný argument pre tvrdenia, že Irak predstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť USA," uviedol Ivanov a dodal, že v otázke Iraku existuje ešte veľký priestor pre realizáciu politických prostriedkov.
Ruský minister sa vyhol priamej odpovedi na otázku, či by Moskva vetovala prípadné rozhodnutie Bezpečnostnej rady OSN o útoku na Irak. "Dúfame, že otázka silového riešenia nebude (na pôde OSN) nastolená," poznamenal Igor Ivanov. Svetové spoločenstvo by malo mať záruky, že Irak nedisponuje zbraňami hromadného ničenia, preto podľa Ivanova je nutný návrat zbrojných inšpektorov OSN do Iraku. To by malo neskôr viesť aj k zrušeniu medzinárodných sankcií, uvalených na túto krajinu pred vyše desiatimi rokmi.
Na margo nedávnej schôdzky ruského diplomata vo Washingtone s predstaviteľmi irackej opozície Ivanov uviedol, že udalosť média nafúkli, pretože nemala veľký význam a neznamená zmenu vo vzťahoch medzi Ruskom a Irakom. Podľa samotného šéfa irackej diplomacie Nádžíma Sabríha o opozíciu ani nejde. "Nie je to opozícia, ale občania, ktorí pracujú v záujmoch tajných služieb USA a Veľkej Británie," zdôraznil Sabríh a poukázal na údajne kontroverznú kriminálnu minulosť týchto osôb. "Na hĺbku a perspektívy rozvoja vzťahov medzi Ruskom a Irakom to nemá vplyv," dodal.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) ed