Dublin 2. septembra (TASR) - Írska vláda predstavila svoju kampaň, prostredníctvom ktorej by chcela svojich občanov presvedčiť, aby v nadchádzajúcom referende vyjadrili súhlas s prijatím Zmluvy z Nice. Tá je základným predpokladom pre pripravované rozšírenie Európskej únie smerom na východ.
Írsko je jedinou krajinou európskej pätnástky, kde je potrebné uskutočniť ľudové hlasovanie o tomto významnom dokumente. V ostatných členských štátoch už zmluvu, ktorá sa zrodila pred jeden a pol rokom v juhofrancúzskom meste Nice, ratifikovali zákonodarné zbory.
Plebiscit, ktorý ešte nemá stanovený presný dátum konania, nebude prvý svojho druhu v Írsku. Už v júni 2001 predstúpila vláda pred občanov s rovnakou otázkou a utrpela šok, keď výsledky hlasovania ukázali, že sa na ňom zúčastnila len približne tretina právoplatných voličov, z ktorých navyše 54 percent hlasovalo proti prijatiu zmluvy.
Írska vláda si dnes priznáva svoje zlyhanie z minulého roka a ústami premiéra Bertieho Aherna tvrdí, že voliči mali veľmi málo informácií o zmluve, a preto sa rozhodli pre neúčasť na referende alebo pre jej odmietnutie.
Konanie nového plebiscitu pozorovatelia očakávajú už v októbri. Dovtedy by írska vláda chcela národ presvedčiť o tom, že prijatie zmluvy nebude pre nich nevýhodné. K zmene negatívneho postoja Írov by mala poslúžiť aj informačná brožúra, ktorá sa má dostať do každej domácnosti a oboznámiť ľudí s obsahom zmluvy. Mnohí Íri totiž svoje minuloročné "nie" zdôvodňovali práve nezrozumiteľnosťou textu dokumentu.
V májových parlamentných voľbách zaznamenali veľký úspech strany, ktoré zmluvu z Nice odmietajú. Zelení a ultranacionalistická strana Sinn Féin si výrazne polepšili oproti proeurópskej formácii Fine Gael, ktorá stratila v parlamente mnoho miest.