Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
KÁHIRA, TEL AVIV. Egyptská vláda chce urobiť poriadok s islamistickými militantmi na Sinajskom polostrove. Poslala tam svoje jednotky.
Podporuje to aj Izrael, hoci nasadenie armády je v rozpore s mierovou zmluvou medzi oboma krajinami, ktorá polostrov definuje ako miesto s veľmi obmedzenou vojenskou prítomnosťou. Povolil mu aj použitie útočných vrtuľníkov, ktoré zmluva zakazuje.
Obmedzenie aktivít militantov je však aj v záujme židovského štátu. Tí prekračujú hranice s Izraelom a útočia na izraelské jednotky, prípadne pomáhajú Hamasu pašovať tovar a zbrane do pásma Gazy.
Skúsenosti s púšťou
Rozhodnutie Egypta prišlo po minulom víkende, keď militanti v dobre zorganizovanom útoku zabili 16 egyptských vojakov. Pre túto udalosť musel odísť z funkcie šéf spravodajskej služby aj dvaja generáli.
Egypťania už v odvete zabili 20 militantov, ale polostrov, kde rozličné islamistické skupiny využili chaos po egyptskej revolúcii na upevnenie svojich pozícií, potrebuje viac len ako jednu operáciu.
Nasadenie armády údajne podporujú aj sinajskí beduíni, ale tí rovnako spolupracujú aj s militantmi, ktorí využívajú ich stáročné skúsenosti s púštnym terénom a čítaním aj zahladzovaním stôp.
Na výstrahu
Práve púštny terén bude podľa expertov jedným z hlavných problémov egyptskej operácie a môže značne ovplyvniť jej úspech či neúspech.
Agentúra Reuters napísala, že obyvatelia polostrova nateraz nevideli žiadnu veľkú akciu, egyptské jednotky sú tam vraj skôr na výstrahu.
Izraelčania sú presvedčení, že Egypt na Sinaji veľa nezmôže, lebo nemá dostatok spravodajských informácií o pohybe militantov.
Nateraz však Káhiru podporuje, lebo si nechce komplikovať vzťahy so susedom, ktorého vedenie z radov Moslimského bratstva s Izraelom veľmi nesympatizuje.
Problém Hamasu
Problém má aj hnutie Hamas. To ovláda pásmo Gazy, ktoré susedí s Egyptom a ktoré trpí rozhodnutím tamojšej vlády uzavrieť spoločné hraničné priechody a hlavne vyhrážkami, že armáda uzatvorí pašerácke tunely do Gazy.
Z pašovania má Hamas nezanedbateľný zdroj príjmov aj munície a obyvateľom môže dokázať, že napriek izraelskej blokáde im vie zabepečiť životné potreby. Egyptskí vojaci v pohraničí však pašovanie výrazne komplikujú.