SME

Súboj o medaily riadia diktátori

Autoritatívne režimy využívajú športovcov, aby sa predviedli doma i vo svete. Medailu musia venovať vládcovi a strane, neúspechy trestajú politici.

Medaily majú v autoritatívnych krajinách mimoriadnu cenu. Čína zatiaľ vedie v počte zlatých.Medaily majú v autoritatívnych krajinách mimoriadnu cenu. Čína zatiaľ vedie v počte zlatých. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN, BRATISLAVA. Slávu i neúspech prežívajú inak. Športovci z autoritatívnych štátov musia zakaždým myslieť aj na režim, ktorý reprezentujú. Ak uspejú, budú hrdinami, ale nesmú zabudnúť poďakovať sa za to strane a vláde.

„Nie je to nijaké tajomstvo. Dôvod môjho zlepšenia a zisk zlatej medaily je vrúcna láska veľkého lídra Kim Čong-ila a veľkého súdruha Kim Čong-una,“ citovala štátna agentúra KCNA víťaza vzpieračskej súťaže v kategórii do 56 kilogramov Om Jun-čchuna.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do tábora za trest

Ak neuspejú, čakajú ich celkom iné postihy ako ich kolegov. Sú to väčšinou preverení členovia politickej strany, ktorí môžu rátať s postihmi v strane, pozastavením členstva v športovej organizácii či rovno pobytom v prevýchovnom tábore, ako sa to deje v Severnej Kórei.

SkryťVypnúť reklamu

Pre režim je to zlá investícia do športovca, ktorý mal doma i vo svete ukázať, že krajina funguje vzorovo a má tých najlepších z najlepších. To má vo svete zlepšiť imidž často izolovanej krajiny, doma umlčať kritikov a obyvateľom nechať zabudnúť na všetky nedostatky bežného života.

Inak sa berú i súboje s politickými rivalmi. „Všetci si myslíme, že proti Spojeným štátom by sme mali vyhrávať, a nie prehrávať,“ povedal po futbalovom zápase severokórejských futbalistiek s Američankami ich tréner Sin Uj-Kun.

Prehra 0:1 neznamenala pre ženy len koniec na londýnskej olympiáde, ale i stranícku dohru doma.

Nech dopadnú akokoľvek zle, severokórejskí športovci nevyužívajú ojedinelú šancu vycestovať do zahraničia, aby utiekli z vlasti. Je za tým strach o rodinu, ktorá by zrejme skončila v pracovnom tábore.

SkryťVypnúť reklamu

Vyhnanie nemeckej veslárky z olympiády, lebo chodí s neonacistom a vlastnou popularitou dodáva váhu aj jeho názorom, by bolo pochopiteľné. Teda skoro všade, práve na olympiáde však, žiaľ, nie, myslí si Peter Morvay

Čítajte komentár (piano) >>


Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

Najviac sa bojí Kuba

S útekmi má najväčšie problémy Kuba. Aj preto chodia so športovcami vo výprave tajní agenti, ktorých oficiálne nazývajú obslužným personálom. Tréner je zakaždým preverený štátnou políciou a za zlyhanie svojho zverenca bude pykať aj sám.

Šport je v týchto krajinách organizovaný a podlieha politickej kontrole. V Bielorusku je predsedom olympijského výboru priamo prezident Alexander Lukašenko.

Súboj o medaily má pre tieto štáty obrovskú politickú cenu. Zatiaľ v počte medailí vedie Čína nad Spojenými štátmi a jej športovci vedia, že musia urobiť všetko preto, aby ten súboj vyhrala.

SkryťVypnúť reklamu

„V Číne vládne kolektivistická kultúra, úspechy jedincov sa cenia, ale ešte viac sa sleduje výsledok celej krajiny. Jedinec je súčasťou kolektívu,“ povedal pre české Hospodářské noviny sinológ Martin Kříž.

Kubánski športovci utekajú najviac

V Spojených štátoch majú početnú komunitu a môžu šport robiť profesionálne.

HAVANA, BRATISLAVA. Najväčším úspechom kubánskych komunistov na olympiáde nie sú medaily, ale to, keď sa im podarí „prežiť“ hry bez toho, aby niektorí z ich športovcov ušli. Stránka Deutsche Welle dodáva, že takéto hry už dlho nezažili.

V roku 2008 sa napríklad od výpravy oddelili štyria boxeri. Box je pre Kubu najúspešnejším športom a najmä pre tento útek krajina prvýkrát od roku 1972 nezískala v boxe žiadne zlato.

Futbalisti i džudista

Počas kvalifikácie na olympijský turnaj v roku 2008 ušli siedmi futbaloví reprezentanti a počas džudistickej kvalifikácie v Miami emigroval jeden z favoritov na zlato Yurisel Laborde. Jeden futbalista a dve futbalistky výpravu opustili aj pred tohtoročnými hrami.

SkryťVypnúť reklamu

Viceprezident organizácie zastrešujúcej kubánsky šport Jorge Polo priznal, že v posledných dvoch rokoch emigrovalo 27 športovcov zo 16 športov. „Tento olympijský cyklus je pre nás jedným z najťažších od revolúcie,“ priznal podľa BBC.

Môžu zarábať

Dôvodom častých útekov je aj to, že Kubáncov, ktorým sa podarí dostať do Spojených štátov, čaká početná kubánska komunita, ktorá im pomôže. Problémy nemajú ani s udelením azylu a občianstva.

Boxeri majú o dôvod navyše - kubánsky režim odmieta profesionálnu verziu tohto športu. Až po úteku do zahraničia môžu začať na svojom talente zarábať.

Matúš Krčmárik

Moslimky sa odvážili súťažiť

Konzervatívna Saudská Arábia poslala na olympiádu prvýkrát ženy. Doma ich čakajú urážky.

LONDÝN, BRATISLAVA. Bežala na trati zahalená od hlavy po päty a dav jasal. Saudskoarabská atlétka Sarah Attarová vyvolala senzáciu bez ohľadu na svoj športový výkon. Je to prvýkrát, čo konzervatívna moslimská krajina poslala na olympiádu ženy.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte pred ňou súťažila džudistka Wojdan Šaherkaniová. Mladá športovkyňa s minimom skúseností skončila na žinenke za 82 sekúnd.

Na rozdiel od Attarovej, ktorá žije a trénuje v Spojených štátoch, Šaherkaniová žije v Saudskej Arábii. Krajine, kde ženy nemajú telocvik v štátnych školách ani športové kluby, nesmú ani šoférovať a pracovať môžu len so súhlasom muža.

Za to, že sa Šaherkaniová odvážila športovať pred kamerami aj zrakmi mužov, ju doma čakali urážky najmä na internete. Hoci jej otec a tréner v jednej osobe hovorí o „novej kapitole v histórii saudskoarabských žien“ a chystá sa ju brániť na súde, na revolúciu to nevyzerá.

Saudská Arábia sa rozhodla poslať ženy len mesiac pred začiatkom hier. A nebolo to dobrovoľne. Medzinárodný olympijský výbor pohrozil, že výpravy bez žien nebudú môcť súťažiť. Prvýkrát preto športovkyne poslali aj moslimské krajiny Katar a Brunej.

SkryťVypnúť reklamu

Aktivisti veľké zmeny v situácii žien v krajine nečakajú. No na začiatok by potešil aspoň školský telocvik.

Attarová s dvojitým občianstvom bežala zahalená.

FOTO - SITA/AP

Ela Rybárová

Príbehy olympiády

Sýrčania bránili prezidenta Asada

Športovci zo Sýrie to mali ťažké pre občiansku vojnu. Šéfovi ich olympijského výboru nedali víza pre blízky vzťah s prezidentom Bašarom Asadom. Vylúčenie aktivisti žiadali i pre jazdca Ahmada Hamča, ktorý sa Asada zastal.

Irán sa súboju s Izraelom vyhol

Tento rok mali prvý raz spolu súťažiť iránski a izraelskí atléti. Olympijský výbor pohrozil trestami, ak by sa tomu vyhli, ako v minulosti Irán veľakrát. Radšej teda nádejný iránsky športovec do Londýna neodletel pre črevnú infekciu.

Afganská boxerka sa nedostala

Afganská boxerka Sadaf Rahimiová dostala divokú kartu. V konzervatívnej krajine to bol zázrak, no v poslednej chvíli jej účasť zastavil z bezpečnostných dôvodov medzinárodný boxerský zväz.

SkryťVypnúť reklamu

Kamerunskí atléti zmizli

Siedmi atléti z afrického Kamerunu zmizli z olympijskej dediny. Sú medzi nimi najmä boxeri. Podľa šéfa výpravy zrejme požiadajú o azyl. Kamerun patrí k najchudobnejším krajinám sveta.

Lukašenka do Londýna nepustili

Nadšeného športovca a bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka na olympiádu nepustili. Posledný diktátor v Európe nedostal povolenie pre sankcie Únie za porušovanie ľudských práv.

Ela Rybárová, mim

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 111
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 880
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 817
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 378
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 956
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 588
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 209
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 861
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na snímke účastníci 14. ročníka podujatia Dúhový Pride.

Obžaloba bola podaná 17. apríla.


TASR
Ilustračné foto

Išlo o plytké zemetrasenie.


TASR
Minister zahraničných vecí Abbás Arákčí.

Čína bola zmluvnou stranou jadrovej dohody z roku 2015, ktorá obmedzila jadrový program Teheránu.


SITA
Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

Najväčším ohrozením pre Poľsko by bol rozpad jednoty Západu.


TASR 2

Sportnet

Útočník Komety Brno Kristián Pospíšil.

Slovák cíti krivdu po faule od Lukáša Sedláka z Pardubíc.


Dominik Hašek.

Vyhrážky ruského exprezidenta a expremiéra smerom k Haškovi odsúdil aj premiér Fiala.


TASR
Peter Frühauf.

Spolupráca fungovala skvelo po celé dva roky, povedal hlavný tréner.


TASR
Kaspars Daugavinš v drese Lotyšska na MS v hokeji 2024.

Skúsený útočník zvažuje, či by Lotyšsko nemalo olympijský turnaj bojkotovať v prípade účasti Ruska.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu