Haifa 2. septembra (TASR) - Profesor práva na Harvardskej univerzite a autor niekoľkých publikácií o terorizme Alan Dershowitz sa domnieva, že Jásir Arafat je chladnokrvný vrah a mal by byť postavený pred súd. Napísal to dnes v článku pre izraelský denník Haďarec.
Podľa Dershowitza existujú nesporné dôkazy o Arafatovej spoluúčasti na operácii Nahr alBard (Studená rieka). Akcia sa uskutočnila v roku 1973, keď palestínski teroristi prepadli saudskoarabskú diplomatickú recepciu v sudánskom hlavnom meste Chartúm a uniesli dvoch amerických a jedného belgického diplomata.
Palestínčania požadovali výmenou za ich prepustenie oslobodenie Sirhana Sirhana, vraha Roberta Kennedyho. Keď to Američania odmietli, Arafat podľa Dershowitza, ktorý sa opiera o informácie amerického spravodajského dôstojníka Jamesa Welcha, nariadil zavraždenie rukojemníkov.
Jedným z nich bol aj diplomat, ktorý zastával najvyšší post v amerických zahraničných službách spomedzi Afroameričanov. Rukojemníkov zobrali do pivnice, kde boli brutálne umučení na smrť. Podľa vyšetrovateľov boli ich telá tak zmasakrované, že sa nedalo odlíšiť, ktoré patrí černochovi a ktoré belochovi.
O dva mesiace po udalosti sa Jásir Arafat stretol na súkromnej večeri s rumunským diktátorom Nicolaeom Ceaušescom a akciu si pripísal na svoj účet. Na večeri bol prítomný aj vysoký dôstojník rumunskej spravodajskej služby generál Ion Mihai Pacepa, ktorý neskôr emigroval do USA.
Pacepa v článku pre Wall Street Journal začiatkom tohto roka napísal, že Arafat s hrdosťou rozprával o svojej akcii v Chartúme. Vraj potvrdil aj svoju účasť na vraždách izraelských atlétov na Olympijských hrách v Mníchove v roku 1972.
Podľa Dershowitza sú to však len niektoré z tisícok obetí krstného otca palestínskeho terorizmu Jásira Arafata. Arafat, podobne ako Usáma bin Ládin, útočí na ľudí len pre to, že sú Židia. Jeho cieľmi sú ľudia modliaci sa v európskych synagógach, rovnako ako deti v materskej škole či v školskom autobuse. Jeho zabíjanie pokračuje dodne, píše Haďarec.
Môžeme si len predstavovať, pokračuje Dershowitz, koľko nevinných civilistov by bolo zabitých, keby sa izraelskej armáde nepodarilo začiatkom roka zadržať iránsku dodávku zbraní pre Palestínčanov.
Podľa generála Pacepu, píše Dershowitz v denníku, zostáva Jásir Arafat stále tým istým chladnokrvným teroristom, ako ho poznal, keď pracoval v rumunskej tajnej službe.
Podľa Dershowitza by ktorýkoľvek skúsený žalobca, ak by sa dostal ku všetkým dôkazom, z ktorých mnohé sa ukrývajú v tajných zložkách amerických a európskych tajných služieb, mohol postaviť Arafata pred súd a obviniť ho z prvostupňovej vraždy.
Na mieste Izraelčanov, tvrdí Dershowitz, by som sa snažil o verejný súdny proces s Arafatom. Svet by mal vidieť zásadné dôkazy o Arafatovej účasti na masovom vraždení civilistov. Je to veľmi dôležité aj pre to, že mnohí americkí i európski akademici odmietajú vnímať Arafata ako rasistického vraha.
Či sa už Izrael rozhodne pre súdny proces s Arafatom, alebo nie, jeden záver je jasný - verejný a spravodlivý súdny proces s Jásirom Arafatom kvôli obvineniam z vraždy prvého stupňa by sa určite skončil verdiktom o jeho vine, uzatvára svoj článok Alan M. Dershowitz.
(spolupracovníčka TASR Jana Mikušová) mak dem