Spojené štáty sú jedinou vyspelou demokraciou sveta, ktorá nemá systém povinného zdravotného poistenia.
WASHINGTON. Nebezpečného prerieknutia sa podľa republikánov v stredu dopustila hovorkyňa republikánskeho uchádzača o prezidentský post Mitta Romneyho Andrea Saulová.
Tá pre prorepublikánsku televíziu Fox reagovala na televíznu upútavku Romneyho rivala Baracka Obamu, v ktorom sa robotník sťažuje na stratu zdravotného poistenia pre celú svoju rodinu ako dôsledku vyhodenia z firmy vlastnenej exguverenérom štátu Massachusetts.
Ten v roku 2006 podpísal podobnú reformu zdravotníctva, ktorá uzákonila v rámci štátu Massachusetts povinné zdravotné poistenie.
Dnes sa od nej Romney dištancuje a tú Obamovu z roku 2009 spoločne s celou Republikánskou stranou zásadne odmieta.
"Viete, ak by boli v Massachusetts v zdravotnom programu guvernéra Romneyho, tak by zdravotnú starostlivosť mali," reagovala Saulová.
Romney pritom ešte v júli po odobrení Obamovej reformy systému zdravotného poistenia najvyšší federálnym súdom vyhlásil, že ju v prípade víťazstva ihneď zruší.
Tá pritom bola založená na podobných princípoch ako tá Romneyho z roku 2006. Objavili sa preto názory, že Saulovej nepriama podpora takzvanej ObamaCare môže znamenať koniec Romneyho nádejí na zisk prezidentského kresla.
Reforma z dielne Obamovej administratívy má v nasledujúcich rokoch zvýšiť podiel zdravotne poistených občanov v aktívnom veku na 95 percent a zastaviť prudko rastúce náklady na zdravotnú starostlivosť.
Spojené štáty sú jedinou vyspelou demokraciou sveta, ktorá v súčasnosti nemá systém povinného zdravotného poistenia.