Haifa 2. septembra (TASR) - Sýria umožnila, aby sa 150-200 členov al-Káidy usadilo v palestínskom utečeneckom tábore pri libanonskom Sidón, píše izrelský denník Haďarec.
Skupina, v ktorej sú údajne aj vyšší velitelia, prišla z Afganistanu do Libanonu cez Irán a Sýriu. Od jej príchodu sa začali vyostrovať vzťahy medzi utečencami, pretože členovia al-Káidy sa snažia tábor ovládnuť.
Informácie niekoľkých spravodajských služieb potvrdili, že Muhammad Atta, vedúci skupiny zodpovednej za útok na Svetové obchodné centrum, navštívil Sýriu dva alebo trikrát. Sýria však o tom USA neinformovala.
Syn Usámu bin Ládina Umar spolu so svojou matkou opustili Sýriu tri týždne pred útokom na New York a Washington. Umar sa do Sýrie vrátil ešte pred útokom a potom ju ešte niekoľko krát navštívil.
Spravodajské služby potvrdili aj kontakty medzi predstaviteľmi Hizballáhu usadenými v Sýrii a zástupcom alKáidy v Sudáne. Haďarec tvrdí, že sýrske tajné služby o všetkých týchto udalostiach musia mať podrobné informácie.
Veľa dôkazov naznačuje, že pred 11. septembrom slúžila Sýria ako tranzitná krajina pre al-Káidu a že organizácia tu mala svoje štruktúry. Teroristi z alKáidy považovali za krajinu, kde sa môžu slobodne pohybovať. Sýria nebola k nim ani taká reštriktívna ako iné arabské krajiny, napríklad Egypt.
Keď Američania zaútočili na Afganistan, Sýria zmenila svoje postoje a vyhlásila, že je ochotná s USA spolupracovať a poskytovať spravodajské informácie o alKáide. Teraz však existujú jasné indície o tom, že tento postoj bol len taktický a spolupráca len čiastočná.
Väčšina sýrskych informácií o aktivitách al-Káidy v Nemecku pochádza od nemeckého občana sýrskeho pôvodu Muhammada Zemera. Sýrske spravodajské služby ho vypočúvali ešte pred 11. septembrom a poskytli o tom informácie Nemecku.
V tom čase však Nemci nepovažovali tieto informácie za významné. Situácia sa zmenila po útoku na Svetové obchodné centrum, keď sa zistilo, že na území Nemecka pracuje veľa členov alKáidy.
Nemci preto požiadali Sýriu, aby Zemera vydala do Nemecka, kde malo pokračovať vyšetrovanie - Damask to doteraz neurobil. Medzitým sa Zemerov pas našiel v Afganistane v byte jedného z veliteľov al-Káidy.
Kontakty medzi Sýriou a alKáidou mali potvrdiť aj traja Sýrčania zatknutí pre podozrenie z členstva v teroristickej organizácii v Španielsku.
Skutočný postoj Sýrie je podľa denníka Haďarec zrejmý z toho, ako si zakrýva oči pred prítomnosťou členov alKáidy v palestínskych utečeneckých táboroch v Libanone, ktoré sú pod jej priamou kontrolou.
Po porážke Talibanu sa mnohí bojovníci alKáidy vracajú domov. Tí s palestínskym, jordánskym alebo libanonským pôvodom utekajú do Libanonu. V utečeneckom tábore Ajn Hilwe minulý mesiac zabili troch mužov pri preberaní kontroly nad táborom.
Budujú si tam svoje štruktúry a zaujímajú sa o prístup k materiálom na výrobu chemických zbraní. Podľa pozorovateľov hrozí, že tam postupne vybudujú štát v štáte, uzatvára Haďarec.
(spolupracovníčka TASR Jana Mikušová) mak dem