Frankfurt/Viedeň 2. septembra (TASR) - Dnešné vydania popredných nemeckých a rakúskych denníkov analyzujú výsledky víkendového rokovania ministrov zahraničných vecí EÚ v Helsingöre o postoji EÚ voči americkým plánom zaútočiť na Irak.
Zdá sa, že búrlivá debata v USA, ktorá sa vedie v súvislosti s možným útokom na Irak, vyvoláva v Európe väčšiu odozvu ako v samotnom Bagdade, napísal v dnešnom vydaní nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Rokujúci ministri sa však každopádne nedopracovali k nijakým výsledkom, konštatuje denník.
Argument, že vojna voči Iraku predstavuje nekalkulovateľné riziko, je správny. Platí však pre každý ozbrojený konflikt - dokonca aj pre nevojnový. Je preto správne, keď sa debatuje o rizikách a rozhodnutie padne až po zvážení všetkých dejinných súvislostí.
O slovo sa teraz prihlásil aj šéf americkej diplomacie Colin Powell, ktorého vojnové nadšenie sa drží v prísne vymedzených hraniciach. Vyplatí sa teda načúvať aj Washingtonu, domnieva sa mienkotvorný nemecký denník.
Skutočnosť, že víkendové stretnutie ministrov zahraničia EÚ v Helsingöre sa nedopracovalo k jednoznačným záverom si všíma aj dnešné vydanie rakúskeho liberálneho denníka Der Standard.
Noviny konštatujú, že USA nenašli podporu pre svoje bojové plány ani u blízkych spojencov. Čo však robiť, pokiaľ sa Američania rozhodnú pre samostatnú akciu? Dokážu aj potom diplomaticky zmierniť napätie v krajinách susediacich s Irakom a zabrániť, aby sa vojnový požiar nešíril ďalej, pýta sa Der Standard.
Najneskôr v čase útoku budú potrebovať Američania pomoc svojich európskych partnerov vo forme diplomatických misií. O to viac, pokiaľ by mal konflikt medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi aj naďalej pokračovať, domnieva sa rakúsky denník.
USA totiž nemajú dôveru už ani v jednej arabskej krajine. Spojené štáty budú potrebovať Európanov aj pri budovaní nového Iraku. Tejto zodpovednosti sa starý kontinent nevyhne - a on to vie, konštatuje v závere Der Standard.